Trwa ładowanie...

Kluczowy składnik. Chroni przed niewydolnością żylną, oczyszcza jelita z zalegających resztek

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 30.01.2023 13:53
Warto włączyć do diety błonnik
Warto włączyć do diety błonnik (Adobe Stock)

Z niewydolnością żylną, której jednym z objawów są żylaki, zmaga się nawet 25 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn. Wśród czynników ryzyka nieodwracalnych zmian w ścianach żył wymienia się dietę. Eksperci zauważyli, że w tych częściach świata, w których spożywa się błonnik, problem niemal nie występuje. Autorzy pracy zwracają uwagę, że kondycję żył mogą poprawić także takie naturalne składniki jak nasiona babki płesznik czy pektyna.

spis treści

1. Żylaki. To nie jest tylko defekt kosmetyczny

Jak informują eksperci z Mayo Clinic, żylaki widoczne są pod powierzchnią skóry w postaci ciemnofioletowych lub niebieskich żył, które "wydają się skręcone i wybrzuszone, często przypominające sznury".

Choć nie zawsze, to mogą powodować szereg dolegliwości, takich jak ból i uczucie ciężkości nóg, skurcze mięśni i obrzęki w podudziach czy świąd wokół jednej lub kilku żył. To skutek osłabionych lub uszkodzonych zastawek żylnych umożliwiających krwi cofanie się i gromadzenie w żyłach. Ten stan odpowiada za rozciąganie ścian żył i ich deformację.

Zobacz film: "Dlaczego błonnik warto spożywać z wodą?"

Płeć, ciąża, wiek czy otyłość i siedzący tryb życia lub malformacje naczyniowe to główne czynniki rozwoju nieprawidłowości w obrębie żył, ale może się do nich przyczyniać także nieprawidłowa dieta.

Eksperci na łamach "The Clinician's Handbook of Natural Medicine" przyznają, że w tych częściach świata, w których dieta mieszkańców obfituje w błonnik, żylaki są rzadko spotykane.

2. Dieta, która zapobiega niewydolności żylnej

"Dieta bogata w błonnik jest najważniejszym sposobem leczenia i zapobiegania żylakom (i hemoroidom)" – piszą eksperci.

Błonnik pokarmowy to substancja pochodzenia roślinnego, która nie jest wchłaniana ani trawiona w organizmie ludzkim. Działają niczym miotełka, która czyści jelita z zalegających resztek i ułatwia wypróżnianie. Jedna z frakcji błonnika służy również niczym wypełniacz, który zapobiega przejadaniu się, dając sytość.

Produkty pełnoziarniste to bardzo dobre źródło błonnika
Produkty pełnoziarniste to bardzo dobre źródło błonnika (Pixabay)

Tymczasem to właśnie problemy trawienne pod postacią zaparć i konieczność większego wysiłku podczas oddawania stolca mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, osłabiając żyły, co sprzyja żylakom lub hemoroidom.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy spożywać 25 g błonnika dziennie.

Dobre źródła błonnika to:

  • pieczywo pełnoziarniste (ok. 6-9 g błonnika na 100 g produktu),
  • płatki owsiane (ok. 6g/100g) lub żytnie (ok. 11 g/100 g),
  • owoce – np. porzeczka (ok. 8 g/100 g), maliny (ok. 6 g/100 g),
  • czerwona fasola (25 g/100 g),
  • warzywa – np. brukselka (ok. 5,4 g/100 g), marchew (ok. 3,6 g/100 g),
  • orzechy i pestki (6-8 g/100 g w zależności od rodzaju).

Autorzy pracy zwracają uwagę, że kondycję żył mogą poprawić także takie naturalne składniki jak nasiona babki płesznik czy pektyna, które wspomagają perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom i ułatwiają wypróżnienie. W diecie nie powinno zabraknąć także owoców jagodowych, które zawierają flawonoidy o działaniu przeciwzapalnym czy wreszcie - rutyny wzmacniającej żyły. Można ją znaleźć m.in. w owocach czarnego bzu, kwiatach lipy oraz głogu, a nawet w marchwi, pomidorach, jabłkach i batatach.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze