Trwa ładowanie...

Kofeina dobra na kaca? To mit

Avatar placeholder
11.02.2019 08:37
Wiele osób wierzy, że kawa pomoże im uporać się z kacem
Wiele osób wierzy, że kawa pomoże im uporać się z kacem (123RF)

Powszechnie uważa się, że napoje z kofeiną skutecznie pomagają w zwalczaniu objawów kaca. Brytyjczyk, prof. Tony Moss postanowił obalić ten mit. Przeprowadził prosty test na pięciu studentach. Wyniki mogą zaskakiwać.

1. Kofeina na kaca?

O tym, że napoje zawierające kofeinę takie jak kawa czy napoje energetyczne, są dobre na kaca, mówi się nie od dziś. Ten mit wciąż ma się dobrze. W związku z tym często zdarza się, że łączymy popularne energetyki z alkoholem podczas imprez. Natomiast kawę zazwyczaj pijemy na sam koniec lub o poranku następnego dnia.

Alkohole, które zawierają najwięcej cukru. Powodują, że tyjemy
Alkohole, które zawierają najwięcej cukru. Powodują, że tyjemy [6 zdjęć]

Alkohol nie tylko sprawi, że zaszumi nam w głowie. Regularne picie może powodować nadwagę i otyłość.

zobacz galerię

Wiele osób wierzy, że pijąc rano kawę pozbędzie się kaca i szybko wytrzeźwieje. Niestety, okazuje się, że kofeina nie jest cudownym środkiem na problemy z nadmiarem alkoholu. Coraz więcej badań obala tę teorię.

Zobacz film: "Produkty z dużą ilością kofeiny"

2. Brytyjskie badania

Popularny mit na temat wyjątkowego działania kofeiny na kaca postanowił obalić prof. Tony Moss, wykładowca London South Bank University. Test przeprowadził w programie "Food Unwrapped" emitowaną przez jedną z brytyjskich telewizji. Badanie było dosyć proste. Wzięło w nim udział pięciu studentów. Każdy z nich otrzymał w barze indywidualnie wyliczoną dawkę alkoholu – dostosowaną do wzrostu i masy ciała.

Gdy badani poczuli, że alkohol w ich organizmie zaczął działać, każdy z nich miał do wykonania zadanie. Mieli włożyć do metalowego koła drut tak, aby go niedotknąć. Celem zadania było wykazanie, jak poddani badaniom radzą sobie z koordynacją.

Jakie były rezultaty? Żaden z nich nie zaliczył zadania. Następnym krokiem w badaniu było wypicie kawy. Potem próba z drutem i kołem została powtórzona. Wyniki były identyczne. Na sam koniec prof. Moss przeprowadził test alkomatem. Okazało się jednak, że kofeina zawarta w kawie nie wpłynęła na trzeźwość uczestników badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze