Trwa ładowanie...

Napoje energetyczne - wpływ na organizm, napoje dla sportowców

Napoje energetyczne - wpływ na organizm, napoje dla sportowców
Napoje energetyczne - wpływ na organizm, napoje dla sportowców (Shutterstock)

Napoje energetyczne to drinki, które składają się z dużej ilości cukru, przez co podnoszą poziom cukru we krwi. Innymi ważnymi składnikami tych napojów są m.in. tauryna i kofeina, które działają pobudzająco na organizm.

Napoje energetyczne są przeznaczone dla osób wykonujących krótkotrwały wzmożona aktywność fizyczna i umysłowy – sportowców, studentów, klubowiczów. Należy jednak uważać, bo drinki energetyczne nie zawsze są bezpieczne – połączone z alkoholem mogą doprowadzić nawet do śmierci.

spis treści

1. Wpływ napojów energetycznych na organizm

Napoje energetyczne zawierają w swoim składzie substancje – m.in. cukier, kofeinę i taurynę, które mają działać stymulująco i pobudzająco. Ich zadaniem jest przeciwdziałać zmęczeniu, senności i osłabieniu organizmu. Naukowcy od wielu lat zajmowali się badaniem napojów energetycznych, chcąc sprawdzić ich skuteczność.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"
Napoje energetyczne są zalecane osobom, które podejmują duży wysiłek fizyczny
Napoje energetyczne są zalecane osobom, które podejmują duży wysiłek fizyczny (123RF)

Badania młodzieży wykazały, że picie napojów energetycznych może wydłużyć czas i efektywność gier zespołowych. Naukowcy zaobserwowali także, że napoje energetyczne mogą pomóc młodym ludziom w zwiększeniu intensywności aktywności fizycznej. Ponadto zapewniają polepszenie gospodarki wodno-elektrolitowej podczas treningu, przez co zwiększają wydolność.

Przeczytaj także

Napoje energetyczne są w pewnych chwilach niezbędne, np. gdy przygotowujemy się do egzaminu, udajemy w długą trasę samochodową czy odbyliśmy intensywny trening fizyczny. Warto jednak zastanowić się, jaki jest wpływ napojów energetycznych na zdrowie?

Po pierwsze, nie można podawać napojów energetycznych osobom poniżej 16. roku życia, chorym na cukrzycę, kobietom w ciąży i chorym na fenyloketonurię.

Po drugie, łączenie napojów energetycznych z alkoholem może wywoływać złudne uczucie trzeźwości. Powoduje to nadmierne spożywanie alkoholu, które może prowadzić do niewydolności serca, przytłumienia ośrodkowego układu nerwowego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

2. Napoje energetyczne dla sportowców

Zdrowe napoje dla sportowców zawierają niezbędne składniki, które pobudzają komórki organizmu. Ponieważ wysiłek fizyczny kosztuje dużo energii, sportowcy powinni stale uzupełniać swoje potrzeby energetyczne. Uprawiając sport, narażamy się na ryzyko odwodnienia i utraty cennych pierwiastków, takich jak sód, magnez i potas, które odpowiadają za gospodarkę wodną w organizmie. Napoje energetyczne i izotoniczne pomagają utrzymać optymalny poziom wody w organizmie.

Zdrowe napoje (prezentacja edukacyjna)
Zdrowe napoje (prezentacja edukacyjna) [11 zdjęć]

Zanim to wypijesz Uwielbiasz pochłaniać litry kawy każdego dnia? A może wypijasz spore ilości lekkich

zobacz galerię

Zdrowe napoje energetyczne dla sportowców stosowane są również w celu dotlenienia krwi. Eksperci są zdania, że zdrowe napoje dla sportowców zawierają składniki w odpowiednich proporcjach. Należą do nich tzw. biostymulatory (kofeina, guaranina, tauryna, inozytol), które służą wywołaniu wzmożonej aktywności. Jeśli chodzi o napoje energetyczne, to poprawiają one koncentrację, dostarczają energii i przywracają równowagę wodno-elektrolitową. Należy jednak pamiętać, że zawierają duże ilości cukrów, które mogą zakłócać niektóre procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

Jeżeli zatem czujemy się wyczerpani, to w awaryjnej sytuacji możemy stosować napoje energetyczne. Stosunkowo lepsze i bardziej odpowiednie w takich sytuacjach są jednak napoje izotoniczne. Jeżeli regularnie uprawiamy sport i jesteśmy narażeni na zachwiania równowagi elektrolitowej, powinniśmy wypróbować napoje izotoniczne.

3. Ile kalorii ma napój energetyczny bez dodatku cukru?

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 240 g (1 porcja)
Wartość energetyczna 4,00 kcal 9,60 kcal
Białko 0,42 g 1,01 g
Węglowodany 0,42 g 1,01 g
Cukier 0 g 0 g
Błonnik 0 g 0 g
Tłuszcz 0 g 0 g
Tłuszcze nasycone 0 g 0 g
Tłuszcze jednonienasycone 0 g 0 g
Tłuszcze wielonienasycone 0 g 0 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 25,0 mg 60,0 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze