Trwa ładowanie...

Płacą 1000 euro za 1 kg. Weź duży koszyk, bo zbiory mogą być okazałe

 Karolina Rozmus
04.04.2024 09:40
Kilogram kosztuje nawet 4 tys. euro. Amatorzy porównują jego smak do szparagów
Kilogram kosztuje nawet 4 tys. euro. Amatorzy porównują jego smak do szparagów (Getty Images / east News)

Można je znaleźć w wilgotnych lasach i nieopodal rzek, ale porastają też murki i słupy czy drzewa. Przez Francuzów i Belgów uznawany za ogromny przysmak, u nas chmiel kojarzy się tylko ze zbiorem szyszek.

spis treści

1. Rusza sezon na pędy chmielu

W Polsce plantacje chmielu to codzienny widok, zwłaszcza w województwie lubelskim, opolskim oraz wielkopolskim. Roślina kojarzy się głównie z szyszkami wykorzystywanymi do produkcji piwa i jako surowiec lekarski o właściwościach uspokajających oraz nasennych. Wyciągi z szyszek chmielu działają również rozkurczowo, przeciwbólowo i moczopędnie, a także ułatwiają trawienie.

Tymczasem na uwagę zasługują również młode pędy rośliny. Sezon na pędy chmielu rozpoczyna się pod koniec marca i trwa cały kwiecień. Mieszkańcy Francji, Belgii i Holandii uważają je za wyjątkowo smaczne, ale cena tego przysmaku może porażać. Kilogram może kosztować nawet 1000 euro.

Zobacz film: "Poznaj moc szparagów"
Szyszki chmielu są wykorzystywane jako surowiec lekarski i do produkcji piwa
Szyszki chmielu są wykorzystywane jako surowiec lekarski i do produkcji piwa (Pixabay)

W Polsce ciężko znaleźć je w asortymencie sklepów czy na lokalnym rynku, jednak warto bacznie rozglądać się podczas spaceru. Chmiel rośnie dziko na stanowiskach wilgotnych - w lesie, w pobliżu rzek, porasta też murki, słupy oraz inne drzewa. Białe okazy, ukryte pod ziemią, mają wyjątkowo intensywny smak, z kolei te zielone są delikatniejsze. Brązowe natomiast nie nadają się do spożycia, są zdrewniałe i niesmaczne.

Pędy wystarczy ułamać na wysokości ok. 15 cm. Po krótkiej obróbce są gotowe do spożycia. Amatorzy porównują je do szparagów, dlatego też bywają nazywane dzikimi szparagami. Wymagają podobnego traktowania - wystarczy je krótko zblanszować lub podsmażyć na maśle.

2. Pobudzają apetyt i zwalczają patogeny

- Najdroższe warzywo świata rośnie w Polsce! Są to pędy chmielu nazywane dzikimi szparagami. Jak je jeść? Na surowo z oliwą i czosnkiem, ugotowane - polane sosem holenderskim czy beszamelowym lub smażone na maśle - mówi na TikToku @izainspiruje.

Pędy chmielu to też witaminowa bomba, a w medycynie naturalnej od wieków były wykorzystywane z uwagi na właściwości lecznicze. Pobudzają apetyt, ale też wspomagają trawienie i łagodzą problemy żołądkowe.

@izainspiruje #pędychmielu #pędy #chmiel ♬ dźwięk oryginalny - izainspiruje

Dziś wiemy, że to zasługa lupuliny oraz licznych polifenoli, które wykazują działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antybakteryjne. Zdaniem naukowców mogą zwalczać m.in. grzyby i wirusy, np. wirusa opryszczki pospolitej, ale też chorobotwórcze patogeny jak paciorkowce i gronkowce. Mają również właściwości antynowotworowe zwłaszcza w kontekście raka jajnika, piersi oraz prostaty.

Młode pędy chmielu podobnie jak szyszki według badań mają działanie przeciwlękowe, uspokajające oraz mogą łagodzić stres i zapobiegać bezsenności.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze