Trwa ładowanie...

Korzystne zmiany zauważysz już po trzech dniach. Ten tani sok to balsam dla jelit

Avatar placeholder
16.10.2023 11:43
Dlaczego warto pić sok z buraków?
Dlaczego warto pić sok z buraków? (Getty Images)

Kolejne dowody potwierdzają, że sok z buraka na stałe powinien zagościć w naszej diecie. Napój korzystnie wpływa na zdrowie, a ostatnio odkryto, że regularne spożywanie go ma zbawienny wpływ na jelita.

spis treści

1. Dobroczynne działanie soku z buraka

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii sprawdził, jak sok z buraków wpływa na zdrowie jelit. Takich efektów raczej się nie spodziewali, a wyniki są niezwykle zachęcające.

W badaniu wzięło udział 18 osób w wieku od 20 do 50 lat. Żaden z uczestników wcześniej nie spożywał buraków ani przygotowanego z nich soku. Ponadto zespół badaczy nie ingerował w ich dotychczasową dietę, a jedynie włączył napój do codziennego jadłospisu.

Osoby biorące udział w eksperymencie piły szklankę rozcieńczonego w wodzie koncentratu. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Food Chemistry". Nie ma wątpliwości, że napój poprawił mikroflorę jelitową uczestników badania.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Porównanie wyników ujawniło, że sok z buraków przyczynił się do zwiększenia ilości bakterii Akkermansia muciniphila, które rozkładają mucynę oraz zmniejszają liczebność bakterii B. fragilis.

2. Wpływ mikrobioty jelitowej na zdrowie

Zmiany zaobserwowano po zaledwie trzech dniach. Bakterie Bacteroides fragilis przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w układzie pokarmowych i mogą prowadzić do zakażeń tkanek miękkich oraz skóry.

Regularne picie soku z buraków wspiera zdrowie mikrobiomu jelitowego, a tym samym poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Po napój warto więc sięgać w celu poprawy ogólnego zdrowia.

Dobra kondycja mikrobioty pozwala na utrzymanie zdrowej masy ciała i zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym nadciśnienia, chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy 2 typu oraz chorób autoimmunologicznych.

Z kolei dysbioza jelitowa wiąże się ze spadkiem odporności, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i może prowadzić do przyrostu masy ciała. Często doprowadza też do przewlekłego zmęczenia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze