Trwa ładowanie...

Zbawiennie wpływa na jelita. Wspiera też ochronę przed nowotworami

 Katarzyna Prus
26.04.2023 07:55
Rabarbar jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy
Rabarbar jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy (Getty Images)

Rabarbar to jeden z hitów popularnych wiosną wypieków i deserów. Jego zaletą jest nie tylko specyficzny smak. Roślina ma wiele zdrowotnych właściwości, ale trzeba ją jeść z umiarem. Kto powinien na nią uważać?

spis treści

1. Rabarbar na zdrowie

Rabarbar ma wiele cennych składników odżywczych. Jest źródłem witamin: C, E oraz A, a także fosforu, potasu i błonnika, który reguluje procesy trawienia.

Rabarbar jest zdrowy, ale trzeba go jeść z umiarem
Rabarbar jest zdrowy, ale trzeba go jeść z umiarem (Getty Images)

Pobudza perystaltykę jelit, przez co pomaga walczyć z otyłością. Ponadto pobudza wydzielanie żółci, dzięki czemu usprawnia trawienie. Powstrzymuje też biegunki (w małej dawce) i ułatwia wypróżnianie.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

Rabarbar ma także właściwości estrogenne – jest to szczególnie ważne między innymi dla kobiet w okresie menopauzy i tych, które mają problemy z cerą oraz mężczyzn zmagających się z przerostem prostaty.

Ponadto działa przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i antyalergicznie, a także wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego.

Co ciekawe, rabarbar zawiera substancję, która zapobiega rozwojowi komórek nowotworowych. Poddając go obróbce termicznej (np. podczs pieczenia czy gotowania) wytwarza się polifenol-rapontygeniny, który ogranicza tempo podziału komórek nowotworowych.

2. Jedz, ale z umiarem

Rabarbar to król wiosennych przepisów. Świetnie smakuje w formie ciast, deserów czy kompotu. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością.

Warto pamiętać, że rabarbar jest źródłem kwasu szczawiowego. Dlatego jedzony w nadmiarze może doprowadzić do rozwoju kamicy nerkowej.

Powinni na niego także uważać mężczyźni, którzy mają problem z niskim poziomem testosteronu. Spożywanie rabarbaru może przyczynić się do jeszcze większego obniżenia poziomu tego hormonu w organizmie.

Ostrożne powinny być także kobiety, które karmią piersią. Wraz z ich mlekiem dziecko przyjmuje składniki, które mają działanie przeczyszczające. Jeśli więc chcemy uniknąć biegunki u dziecka, lepiej powstrzymać się w czasie karmienia od jedzenia rabarbaru.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze