Kuchnia marokańska
Kuchnia marokańska zachwyca niemal wszystkich turystów. Tradycyjna kuchnia Maroka to wspaniałe, pachnące aromatycznymi przyprawami zdrowe potrawy. Dania marokańskie – podobnie jak kultura i historia tego kraju - powstały w wyniku połączenia wielu
zewnętrznych wpływów. Poza kuchniami świata, które nadały smak przewodni marokańskim potrawom, m.in. kuchnią Arabów, pojawiają się potrawy charakterystyczne dla kuchni śródziemnomorskiej.
1. Charakterystyka kuchni marokańskiej
Kuchnia marokańska charakteryzuje się obecnością składników typowych dla kuchni śródziemnomorskiej, takich jak: oliwki, cytrusy,oliwa z oliwek, orzechy, bakłażany, cukinie, pomidory i feta. Ponadto w kuchni marokańskiej zauważa się także wpływy kuchni żydowskiej, która uchodzi za dość pikantną i wyrazistą. Pełna jest ziół i przypraw, np.: cynamonu, suszonego imbiru, czosnku, kolendry i oregano. Wśród wpływów francuskich jest obecność aromatycznych przypraw, m.in.: szafran, kardamon, ziarna sezamowe, papryka i mięta. Maurowie do Maroka sprowadzili produkty z Andaluzji (oliwki, oliwę, orzechy, owoce i zioła), natomiast Arabowie - przyprawy z Indonezji.
W kuchni marokańskiej powszechne zastosowanie znajdują daktyle, kasze, chleb oraz makaron. Według podań, makaron został wyprodukowany w celu wydłużenia przydatności do spożycia mąki, podczas podróży przez pustynię.
2. Potrawy kuchni marokańskiej
Dania główne kuchni Arabów bazują zazwyczaj na mięsie drobiowym, wołowinie lub jagnięcinie. Kuchnia marokańska posiada w swoich przepisach liczne dania na bazie warzyw duszonych, grillowanych i świeżych. Tadżin to podstawowa potrawa. W skład tadżinu wchodzi mięso duszone z warzywami. Wyróżnia się tadżiny z wołowiny, z kurczaka, z jagnięciny oraz z ryb, ale istnieją także tadżiny wegetariańskie. Inne specjały marokańskie to smaczna i pożywna zupa harira, której podstawą jest mięso, warzywa, przyprawy, a także niezwykle popularna i dodawana do wielu marokańskich potraw - ciecierzyca. Charakterystyczny w kuchni marokańskiej jest smak cytrynowy. Marokańczycy chętnie spożywają również ciasta i desery, których podstawą są bakalie, orzechy, syropy, a także owoce. Popularnym drinkiem jest atai, przyrządzany z zielonej herbaty z dodatkiem mięty i sporej ilości cukru.