Kuchnia niemiecka
Kuchnia niemiecka jest bardzo podobna do kuchni polskiej. Jest dość tłusta, a dania są ubogie w świeże warzywa. Wiele niemieckich potraw stanowią typowo mięsne dania. Słodko-kwaśne potrawy niemieckie jednak znacznie różnią się od naszych rodzimych, tradycyjnych dań. Warto również pamiętać, iż kraj ten to także wspaniałe niemieckie piwo oraz znane na całym świecie wyśmienite ciasta i desery.
1. Charakterystyka kuchni niemieckiej
Kuchnia niemiecka ma trzy główne, najbardziej charakterystyczne cechy:
- połączenie smaku słodkiego z kwaśnym – jedna z bardziej popularnych potraw niemieckich, sauerbraten, łączy w sobie kwaśny smak marynaty ze słodkim sosem;
- ziemniaki stanowią częsty dodatek do niemieckich potraw – są serwowane do naleśników, sałatek i knedli;
- kiełbasy i mięsa to niemiecka duma narodowa – kiełbasy w Niemczech mają ponad tysiąc odmian.
Kuchnia niemiecka to tak naprawdę zbiorcza nazwa kilku popularnych kuchni regionalnych z obszaru Niemiec. Wbrew obiegowym opiniom jest ona bogata w charakterystyczne dania. Różnorodność kulinarna Niemiec wykracza poza uznane stereotypy dotyczące konsumpcji piwa do potraw z mięsa wieprzowego, kapusty i ziemniaków. W kuchni niemieckiej można spotkać wpływy włoskie, greckie, hiszpańskie, tureckie, polskie, czeskie i słowackie.
W zależności od regionu Niemiec, zwyczaje kulinarne są bardzo zróżnicowane. Na zachodzie kraju, w Schwarzwaldzie i Badenii-Wirtembergii dużą rolę w komponowaniu posiłków odgrywają warzywa, a na południu kraju, na przykład w Bawarii, potrawy są bardziej kaloryczne. Wiele typowych niemieckich dań to potrawy mięsne, w związku z tym kuchnię niemiecką uważa się za „ciężką”. Potrawy niemieckie charakteryzuje duża kaloryczność, a zarazem pożywność. Niemcy słyną z zamiłowania do tłustych posiłków, choć nie brak u nich również wielbicieli świeżych warzyw i sałatek.
2. Tradycyjne potrawy niemieckie
Do narodowych potraw niemieckich zalicza się: zupę z węgorza na rosole wołowym oraz golonkę z kapustą lub grochem puree. Sauerbraten to tradycyjna niemiecka potrawa przyrządzana z mięsa, zazwyczaj wołowiny, chociaż zgodnie z tradycją powinna być konina. Mięso marynuje się przez kilka dni, najpierw w kwaśnej zalewie z octu, wina, wody i przypraw, do których należą: gałka muszkatołowa, pieprz, liść laurowy. Marynaty przygotowywuje sie w pojemnikach ze szkła, kamionki lub plastiku, nigdy metalu. Po wyjęciu z marynaty dusi się je w przykrytym garnku przez kilka godzin. Po duszeniu, zalewę wykorzystuje się do zrobienia sosu. Zagęszcza się ją pokruszonym piernikiem, mąką lub kwaśną śmietaną. Aby osłodzić kwaśny sos, dodaje się do niego brązowy cukier i rodzynki.
Tradycyjna potrawa niemiecka to także sałatka z ziemniaków. Pokrojone w kostkę ziemniaki gotuje się, aż zmiękną. Następnie odstawia się je do ostygnięcia. W tym czasie smaży się boczek do momentu, aż stanie się chrupki. Potem dodaje się cebulę, ocet, cukier, sól i pieprz. Po koniec smażenia dodaje się ziemniaki i natkę pietruszki. Przyrządzającpotrawy kuchni niemieckiej, należy pamiętać, że nie jest to do końca zdrowe jedzenie. Jeśli lubimy słodko-kwaśne, mięsne potrawy niemieckie, starajmy się wybierać chude mięso i nie dodawać do niego tłuszczu.
Tradycyjnym napojem Niemiec jest piwo. Zgodnie z prawem bawarskim, aby piwo mogło być piwem, musi zostać wyprodukowane z następujących czterech składników: wody, ziarna, chmielu i drożdży. Tradycyjne niemieckie piwo nie jest pasteryzowane, co pozwala na wydobycie prawdziwego smaku i aromatu tego chmielowego napoju. Najpopularniejszym gatunkiem jest tradycyjny Pilsner, z kolei w południowych Niemczech produkowane jest pszeniczne piwo Weizenbier – jasne i ciemne, natomiast w pobliżu Kolonii, na zachodzie kraju, produkowany jest gatunek piwa zwany Altbier. Niemcy uwielbiają jedzenie w dużym gronie i biesiady. Największą biesiadą niemiecką jest Oktoberfest – święto piwa, podczas którego ten złocisty trunek leje się strumieniami.