Trwa ładowanie...

Marynowanie potraw

Avatar placeholder
05.09.2013 14:29
Marynowanie potraw
Marynowanie potraw

Marynowanie potraw ma wieloletnią tradycję. Jest to jeden z najstarszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów na długie i bezpieczne dla zdrowia przechowywanie jedzenia. Najpopularniejsze są marynowane warzywa i owoce, chociaż często marynuje się również mięso i ryby. W Polsce najbardziej lubiane są konserwowane grzybki i ogórki. Przygotowywanie potraw za pomocą tej techniki gotowania wcale nie jest trudne, a z rezultatów – marynowanych gruszek czy patisonów – można się cieszyć przez cały rok.

spis treści

1. Marynowanie warzyw i owoców

Marynowanie wymaga użycia jedynie nieuszkodzonych warzyw, bez widocznych oznak psucia się. Powinny one być dokładnie wymyte przed włożeniem do słoików. Można je konserwować w całości lub pokroić na mniejsze części. Niektórzy zalecają całonocne moczenie warzyw w wodzie z solą przed zamarynowaniem. Do słoików, w których będą się pasteryzowały warzywa, warto dodać odrobinę:

  • czosnku,
  • ziela angielskiego,
  • liścia laurowego,
  • kopru.

Marynowane warzywa będą wówczas bardziej aromatyczne. Zalewa do konserwowania warzyw składa się z octu, soli, cukru i wody. Przed wlaniem jej do słoiczków musi się ona zagotować. Kiedy słoiczki są już zamknięte, należy je wstawić do gorącej wody i gotować około 20 minut. Trzeba stale kontrolować poziom wody, ponieważ nie powinien on być mniejszy niż 2/3 wysokości słoików. Po upłynięciu 20 minut przetwory należy wyjąć z wody.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Marynuje się także owoce (gruszki, wiśnie, brzoskwinie, śliwki), które smakują znakomicie jako deser. Do ich zakonserwowania należy wykonać odpowiedni syrop z cukru, octu i wody. Przed włożeniem do słoiczków owoce należy dokładnie umyć i zblanszować (gotować przez kilka minut). Trzeba pamiętać o dokładnym stosowaniu się do przepisu na marynatę. Wprowadzając zmiany w przepisie, może się okazać, że przetwory nie smakują dobrze lub popsuły się. Przed przygotowaniem zalewy należy dokładnie zważyć warzywa lub owoce i sprawdzić, na ile kilogramów jedzenia płynu wystarczy.

2. Marynowanie ryb i mięs

Marynować można ryby słodkowodne i morskie. Rzadko robi się to samodzielnie w domu, ponieważ opakowania z takimi produktami można dostać w każdym sklepie. Przed marynowaniem produkt spożywczy najczęściej jest podsmażany lub gotowany. Marynata do ryb jest zazwyczaj robiona z wody, octu i przypraw (soli, cukru, pieprzu, ziela angielskiego, rozmarynu). Bardzo często dodaje się różnego rodzaju warzywa, np. marchewkę lub cebulę. Takie marynowanie służy także przedłużeniu terminu ważności dania, lecz przede wszystkim poprawie smaku.

Marynowanie mięsa do pieczenia sprawi, że będzie ono bardziej aromatyczne i delikatne. Mięso należy dokładnie oczyścić i pokroić przed włożeniem do marynaty. Nigdy nie odkładaj krojenia na później. Marynata do mięsa ma wiele sposobów przygotowania. Można wypróbować nowe lub korzystać z tych sprawdzonych. Zazwyczaj musi ona zawierać przynajmniej jeden z następujących składników:

  • wino lub inny alkohol,
  • sok cytrynowy,
  • ocet,
  • sól.

Najlepiej, by mięso z marynatą było umieszczone w szczelnym opakowaniu. Dobrym pomysłem jest użycie folii spożywczej, dzięki której jedzenie będzie dokładnie zamknięte. Przygotowana marynata z zanurzonym mięsem musi być trzymana w lodówce, ponieważ temperatura pokojowa nie sprawi, że mięso będzie wyśmienite. Jeśli produkt posiada skórkę, warto poprzekłuwać ją, by marynata do mięsa mogła dostać się do wnętrza.

Marynowanie mięsa, warzyw i innych produktów spożywczych to sposób na pyszne i urozmaicone posiłki. Tak przygotowane potrawy są smaczne i nadal bogate w antyoksydanty, błonnik lub inne cenne składniki odżywcze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze