Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Kuchnia polska kontra kuchnia portugalska

Kuchnia polska kontra kuchnia portugalska
Kuchnia polska kontra kuchnia portugalska (Pierogi / 123RF)

Szaleństwo Euro 2016 trwa! Dziś decydujące starcie Polaków z Portugalczykami. Z tej okazji postanowiliśmy przetestować najzdrowsze potrawy narodowe Polski i Portugalii, oraz sprawdzić czy nie tylko na boisku, ale i w kuchni jesteśmy silnym przeciwnikiem.

1. Kuchnia polska

Nie oszukujmy się, tradycyjna polska kuchnia do najzdrowszych nie należy, choć winą za ten stan rzeczy często powinniśmy obarczyć nie samą potrawę, a sposób jej przygotowania i dodatki.

Smażenie na głębokim tłuszczu, zabielanie zupy śmietaną, przegotowywanie potraw, duże ilości cukru i soli – to tylko niektóre z grzechów żywieniowych Polaków.

Kiedy już przygotowujemy obiad zwróćmy uwagę na to, czy przypadkiem nie dodaliśmy czegoś, co popsuje cały zdrowotny efekt.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Rocznie Polacy zjadają 72 litrów zupy. Wśród najzdrowszych na wyróżnienie zasługuje czerwony barszcz. Czy wiesz, że witaminy i składniki mineralne, które zawarte są w burakach rozpuszczają się w wodzie? Dlatego lepiej jeść je surowe, albo właśnie w zupie.

Buraki to bogactwo kwasu foliowego, dlatego warto, aby znalazły się w diecie kobiet w ciąży, co warunkuje prawidłowy rozwój płodu. Warzywa te polecane są także kobietom w okresie menopauzy – łagodzą uderzenia gorąca i powracające migreny.

Ponadto, buraki normują poziom cholesterolu we krwi, zapobiegają anemii, a dzięki betaninom – naturalnym antyutleniaczom, należą do warzyw, które najskuteczniej zwalczają raka.

Czym byłaby polska kuchnia bez pierogów? Z mięsem, ziemniakami i serem, kaszą, ze szpinakiem, a może z owocami? Sposobów na przyrządzenie pierogów jest mnóstwo, jednak my najbardziej polecamy drożdżowe pierogi np. ze szpinakiem i fetą lub kaszą gryczaną, która nie zakwasza organizmu, a ponadto nie zawiera glutenu, zatem mogą ją jeść osoby z celiakią.

I na koniec, by tradycji stało się za dość - danie główne: bigos. Kapusta uchodzi za bardzo ciężkostrawną. Niesłusznie – sama w sobie nie przysporzy nam problemów trawiennych. Za ten stan rzeczy odpowiada przede wszystkim towarzystwo golonki, kiełbasy czy boczku w bigosie.

Lepiej zrezygnować z mięsa w towarzystwie kapusty. Warzywo doskonale wpływa na stawy i kości, leczy kaca i anemię, ponadto zawarte w niej związki pozwolą nam na uzyskanie lśniących włosów i mocnych paznokci.

2. Kuchnia portugalska

Portugalia słynie z dość dobrze rozwiniętego przemysłu rybnego – jest to kraj o najwyższym w Europie współczynniku spożycia ryb i owoców morza na mieszkańca.

Ryby podaje się tam w najróżniejszych wersjach: grillowane, smażone, duszone, gotowane czy opalane. Ulubioną rybą Portugalczyków jest dorsz, którego w tamtym kraju można przyrządzić przynajmniej na 365 sposobów.

Spośród najpopularniejszych metod na przygotowanie dorsza, na wyróżnienie zasługuje bacalhau á gomes de sá, czyli dorsz pieczony w żaroodpornym naczyniu, podawany z bardzo cienko krojonymi ziemniakami, cebulą, jajkiem na twardo i czarnymi oliwkami.

Takie połączenie jest dość często stosowane w kuchni portugalskiej, ponieważ w jednym posiłku dostarczamy niezbędnych witamin i składników mineralnych.

  • Dorsz obniża ciśnienie i wzmacnia serce. To także pokaźna dawka białka i selenu, który wzmacnia naszą odporność, a ponadto ryba ta jest cennym źródłem witamin z grupy B – niezbędnych do prawidłowej pracy systemu nerwowego.
  • Ziemniaki, to przede wszystkim kopalnia potasu. Chronią nasz organizm przed gromadzeniem się złogów i powstawaniem kamieni zarówno żółciowych, jak i nerkowych.
  • Jajka zawierają beta-karoten i luteinę, dzięki czemu poprawiają widzenie, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, a także chronią organizm przed przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Warto, aby znalazły się w naszej diecie latem, ponieważ podczas upałów nietrudno o udar cieplny.
  • Czarne oliwki wspomagają trawienie i łagodzą migreny. Zawierają kwasy omega-3, które chronią serce przed chorobami oraz wzmacniają pracę mózgu, polepszają pamięć i koncentrację.

Ci, którzy nie przepadają za rybami, być może skuszą się na alcatra – wołowinę marynowaną w czerwonym winie i czosnku, która następnie jest pieczona.

Daniem, które warto spróbować będąc w Portugalii jest także zupa caldo verde z jarmużem (który zawiera moc antyoksydantów, dzięki czemu chroni nas przed zachorowaniem na raka prostaty, płuc i jelita grubego) i chorizo (chorizo) – tradycyjnej iberyjskiej kiełbasy produkowanej z wieprzowiny, z dodatkiem suszonej papryki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze