Kuchnia włoska - charakterystyka, potrawy, desery
Kuchnia włoska jest słynna na całym świecie. Trudno sobie wyobrazić miejsce, gdzie ludzie nie znaliby takich dań, jak włoska pizza i spaghetti. Warto jednak wiedzieć, że tradycyjna kuchnia włoska to o wiele więcej niż te dwie popularne potrawy. Sztuka kulinarna Włoch to nie tylko potrawy, ale również tradycyjne włoskie sery, makarony, sosy i zioła oraz wina.
1. Kuchnia włoska - charakterystyka
Potrawy kuchni włoskiej różnią się w zależności od regionu kraju. W rzymskiej kuchni na stołach królują sery owcze i mięsa, natomiast w Toskanii do wielu dań dodawana jest biała fasola oraz chleb bez soli. W Rzymie ciasto do pizzy jest cieniutkie, nastomiast grubsze można znaleźć w Neapolu i Sycyli. Miasta te są uważane za stolicę pizzy i sera mozzarella.
Kuchnia północnych Włoch bardzo różni się od kuchni południowej części tego kraju. Na północy spożywa się więcej sera mascarpone, risotto i świeżych makaronów jajecznych oraz masła, śmietany, natomiast na południu popularniejsza jest mozzarella z bawolego mleka, oliwa z oliwek oraz pomidory. Kuchnia włoska znana jest również ze specjalności z owoców morza, wyśmienitych dań rybnych oraz mącznych.
Wybierając się do włoskiej restauracji, warto poznać kilka słów, które określają dania włoskie:
- antipasto – gorące lub zimne przekąski;
- primo – pierwsze danie, zazwyczaj z makaronem, risotto lub zupa;
- secondo – drugie, czyli główne danie, zwykle z rybą lub mięsem;
- contorno – danie dodatkowe, zazwyczaj sałatka lub warzywa;
- dolce – czyli deser.
2. Kuchnia włoska - potrawy
To, co przede wszystkim utożsamia się z kuchnią włoską, to potrawy z makaronów. Są to między innymi tortellini, ravioli (pierożki), lasagna. Najpopularniejszym makaronem jest niewątpliwie spaghetti, czyli długie nitki, ale dużą popularnością cieszą się również fusilli (świderki), penne (cięte rurki) i pappardelle (długie wstążki).
Dania włoskie zazwyczaj podawane są z sosami. Każdy z pewnością zna sos bolognese, ale warto również spróbować pesto czy carbonara. Ich przygotowanie nie byłoby możliwe bez znanych na całym świecie ziół włoskich (między innymi bazylii i oregano).
Zobacz także:
3. Kuchnia włoska - desery
Ukoronowaniem obiadu we włoskiej restauracji są tradycyjne włoskie desery. Najsłynniejszy to bez wątpienia pochodzący z Toskanii tiramisu. Na całym świecie doceniany jest również deser panna cotta, sporządzany na bazie gotowanej śmietanki. Nie można jednak zapomnieć o wyśmienitych lodach włoskich (gelato). Smaczne są również cannolo pochodzące z Sycylii. Są to rurki z chrupiącego ciasta, nadziewane kremem z sera ricotta.
W Polsce znany jest także deser zabaglione (zabajone), który przygotowywany jest z żółtek jaj, cukru, słodkiego likieru, często z dodatkiem serka mascarpone. Posiłek złożony z tradycyjnych dań kuchni włoskiej to prawdziwa uczta. Aby w pełni delektować się ich smakiem, należy dobrać odpowiednie włoskie wino - najpopularniejsze to Chianti, Gravello i Barolo. Godne polecenia są również Frascati i Marsala – słodkie lub wytrawne wina białe albo czerwone, podawane m.in. jako aperitif.