Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: dietetyk, zielarz, fitoterapeuta Monika Bigoś

Leczenie ortoreksji

Avatar placeholder
01.09.2016 08:54
Leczenie ortoreksji
Leczenie ortoreksji

Ortoreksja zalicza się do zaburzeń odżywiania, jednak w przeciwieństwie do anoreksji i bulimii celem chorej osoby nie jest schudnięcie, lecz odżywianie się w prawidłowy sposób. Dbałość o jakość spożywanych produktów i dań u osoby dotkniętej ortoreksją przeradza się z czasem w obsesję. Jedzenie staje się najważniejszą kwestią w życiu, a lista zakazanych produktów stopniowo się wydłuża. Ograniczenia w diecie przyczyniają się do niedoboru składników odżywczychoraz problemów ze zdrowiem.

1. Jak leczy się ortoreksję?

Ortoreksja dopiero od niedawna jest uznawana za zaburzenie odżywiania, dlatego brakuje badań, które wskazywałyby na skuteczność metod jej leczenia. Obecnie stosowana jest między innymi terapia poznawczo-behawioralna, która w przypadku chorych na ortoreksję zajmuje się między innymi ich nieprawidłowymi przekonaniami na temat żywienia, oraz stopniowe oswajanie pacjentów z produktami uznanymi przez nich za niezdrowe. Podczas terapii poznawczej chorzy pracują nad swoim stosunkiem do jedzenia. Muszą się zmierzyć ze swoją potrzebą doskonałości oraz poczuciem zagrożenia związanym ze spożywaniem niezdrowych produktów. Dokładna analiza zalet oraz wad ich sposobu odżywiania może być motywacją do przynajmniej niewielkiego obniżenia zbyt wysokich standardów dotyczących jedzenia. Pacjenci, którzy zaczynają uświadamiać sobie, że ortoreksja prowadzi do izolacji od ludzi, utraty spontaniczności oraz pogorszenia jakości życia, nierzadko decydują się na stopniowe włączenie niektórych niedozwolonych wcześniej produktów do swojego jadłospisu. Mimo iż wykorzystywane obecnie metody leczenia ortoreksjiw wielu przypadkach sprawdzają się, specjaliści są zgodni, że potrzeba dalszych badań nad tym zaburzeniem.

2. Jak rozpoznać ortoreksję?

Ortoreksja rozwija się powoli, a jej początki są zwykle niewinne. Zaczyna się od wyeliminowania z diety niektórych produktów, na przykład słodyczy. Z biegiem czasu ograniczenia w jadłospisie są coraz bardziej dotkliwe. Nie należy przy tym mylić ortoreksji ze zdrowym podejściem do jedzenia. Osoby, które odżywiają się prawidłowo, potrafią zachować umiar. Ich wybory życiowe nie są podporządkowane diecie, jedzą wtedy, gdy czują potrzebę i nie myślą całymi dniami o jedzeniu. Dla kontrastu, osoby cierpiące na ortoreksję podejmują decyzje w oparciu o jedzenie. Nierzadko rezygnują ze spotkań towarzyskich i dużo swojego czasu i uwagi poświęcają odżywianiu. Jeśli nie jesteś pewna, czy twoje zainteresowanie zdrowym jedzeniem nie zaczęło wymykać się spod kontroli, zadaj sobie następujące pytania: Czy poświęcasz dużo uwagi jakości produktów spożywczych? Czy wyeliminowałaś z diety dużo „niezdrowych” produktów? Czy obecnie zjadasz tylko kilka produktów i dań? Czy sposób, w jaki się odżywiasz, wpływa negatywnie na twoje życie? Czy zdarza ci się patrzeć z góry na nawyki żywieniowe innych osób? Czy w wyniku zmian w sposobie odżywiania czujesz się osamotniona? Czy masz poczucie winy lub czujesz do siebie nienawiść, gdy zdarzają ci się odstępstwa od ustalonej przez siebie diety? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na kilka z tych pytań, możesz mieć problem z ortoreksją. Uświadom sobie, że surowe reguły odżywiania mogą ci zaszkodzić. Im bardziej rygorystyczna jest twoja dieta, tym większe prawdopodobieństwo niedoboru witamin, minerałów oraz kalorii. Dążenie do zdrowej diety może spowodować anemię, osteopenię i inne problemy ze zdrowiem.

Zobacz film: "Bulimia - problem, który dotyka też gwiazdy"

Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, o którym lekarze wiedzą stosunkowo niewiele. Liczba osób dotkniętych tym zaburzeniem stale rośnie, jednak znaczna większość nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia związanego z obsesyjnym myśleniem o jedzeniu. Jeśli czujesz, że dbałość o jakość potraw wymyka ci się spod kontroli, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze