Lekarka mówi, czego potrzebuje nasz mózg. Bez tego tracisz pamięć
Jaką dietę lubi mózg? Na pewno nie powinno zabraknąć w niej tłuszczu, a konkretnie nienasyconych kwasów tłuszczowych. Gdy ich brakuje, organizm wysyła wyraźne sygnały, a konsekwencje mogą być naprawdę poważne. "Brak tych składników odżywczych doprowadzi do mgły mózgowej, utraty pamięci, depresji, ADD i innych zaburzeń psychicznych" - ostrzega na instagramie dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska.
1. Tłuszcze dla zdrowego mózgu
"Czy tłuszcze z diety są dobre dla mózgu? Tak, bo mózg jest tłusty!" - podkreśla dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
Lekarka zaznacza, że chodzi o NNKT - czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Dlaczego niezbędne? Nie jesteśmy w stanie sami ich wytworzyć, więc musimy je dostarczać z tym, co jemy.
"Głównym niezbędnym kwasem tłuszczowym, którego potrzebujemy, jest omega 3, który składa się z EPA i DHA. Bez tych dwóch krytycznych składników nasze komórki po prostu nie mogą się prawidłowo komunikować" - tłumaczy lekarka.
Brak tych składników może doprowadzić do poważnych problemów m.in. mgły mózgowej, utraty pamięci, depresji i innych zaburzeń psychicznych.
2. Niedobór NNKT - objawy
Niedobór NNKT może też dawać inne objawy. Jak je rozpoznać?
Dr Cubała-Kucharska wskazuje na:
- miękkie, popękane lub łamliwe paznokcie,
- suchą, swędzącą, łuszczącą się, łuszczącą się skórę,
- twardą woskowinę,
- cellulitis,
- bóle i sztywność w stawach,
- zaparcia,
- jasne, twarde lub cuchnące stolce,
- wysokie ciśnienie krwi,
- PMS,
- wysoki poziom cholesterolu LDL, niski poziom HDL lub wysoki poziom trójglicerydów.
"Wiemy, że około 25 proc. całkowitej ilości cholesterolu obecnego u ludzi jest zlokalizowane jest w mózgu! Ale tu niespodzianka: cholesterol mózgowy jest syntetyzowany wewnątrz mózgu, zatem nie jest prawdą, że jeśli będzieli mieli go za dużo, to dla naszej głowy dobrze" - zwraca jednak uwagę lekarka.
Dodaje, że badania, które robi u swoich pacjentów wskazują, że Polacy mają za mało DHA.
Źródłem NNKT są:
- tłuste ryby morskie - halibut, łosoś, makrela, sardynki,
- orzechy włoskie,
- nasiona lnu,
- nasona słonecznika,
- nasiona sezamu,
- pestki dyni,
- oleje: lniany, rzepakowy, sojowy, z pestek dyni.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl