Lekarka wymienia produkty, które generują cukrzycę. Codziennie na stołach milionów osób
Cukrzyca typu 2 zaliczana jest dziś do chorób cywilizacyjnych, napędzanych przez epidemię nadwagi i otyłości czy zaburzeń lipidowych. Powiązana jest silnie z niewłaściwą dietą, która obfituje szczególnie w kilka grup produktów.
1. Widmo nadwagi, otyłości, nadciśnienia i cukrzycy
Na cukrzycę typu 2 cierpi 530 mln osób na całym świecie, w Polsce ponad trzy miliony osób. Tymczasem cukrzyca stopniowo prowadzi do wyniszczenia narządów, generuje przewlekły stan zapalny, przyspiesza proces miażdżycy, drastycznie zwiększając ryzyko chorób układu krążenia. Do najczęstszych powikłań choroby należy też stopa cukrzycowa czy problemy z narządem wzroku.
Cytowana przez express.co.uk dr Deborah Lee z Fox Online Pharmacy wyjaśnia, że istnieją produkty spożywcze, które szczególnie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. To przede wszystkim wysokoprzetworzone produkty bogate w węglowodany proste jak słodycze, biały chleb, biały makaron czy ryż, składające się z tzw. rafinowanych węglowodanów.
Druga grupa produktów to czerwone przetworzone mięso, jak kiełbasy, wędliny czy konserwy, a także produkty bogate w sód. To wspomniane już przetwory mięsne, ale także słone przekąski jak chipsy czy fast food. Dane wskazują, że większość światowej populacji, w tym i Polacy przekraczają dzienny limit spożycia soli ustanowiony przez WHO nawet trzykrotnie.
Tymczasem sól to jeden z głównych czynników dietetycznych powiązanych z nadciśnieniem, które może też iść w parze z cukrzycą.
- Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2, choć dziesięć procent osób chorych na cukrzycę typu 2 ma prawidłowe BMI - wyjaśnia dr Lee. Dodaje, że nadwaga zwiększa ryzyko cukrzycy nawet trzykrotnie, a otyłość aż siedmiokrotnie.
- Otyłość jest silnie powiązana ze spożywaniem przetworzonej i ultraprzetworzonej żywności, która często zawiera dużo tłuszczu, cukru i soli - podkreśla.
2. Jak zapobiec chorobie? 4 najzdrowsze produkty
Dr Lee uspokaja, że zmiana diety może uchronić przed chorobą. Co powinno znaleźć się w codziennym jadłospisie? To przede wszystkim produkty bogate w błonnik, w tym pełnoziarnisty chleb czy kasze. Badania wskazują, że wspiera on perystaltykę jelit, hamuje wchłanianie cholesterolu do krwi, stabilizuje poziom glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko nadwagi.
Druga grupa produktów, które rekomenduje dr Lee, to warzywa i owoce, które nie tylko są źródłem błonnika, ale również przeciwutleniaczy. Świetnym zamiennikiem szkodliwego przetworzonego czerwonego mięsa są nasiona roślin strączkowych, które zapewniają codzienną porcję białka. Wreszcie dr Lee przypomina, by pamiętać o nabiale, mleku czy jogurcie, koniecznie bez dodatków takich jak cukier,.
- Są to pokarmy o niskim indeksie glikemicznym, które powoli uwalniają energię i pomagają czuć się sytym na dłużej - podsumowuje dr Lee.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl