Trwa ładowanie...

Lepiej unikać produktów z tym składnikiem. W wielu krajach już go zakazano

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
04.02.2024 20:54
Wykazano związek barwnika z ADHD
Wykazano związek barwnika z ADHD (Getty Images)

Barwniki są często stosowanym składnikiem artykułów spożywczych. Ważne, aby być świadomym tego, że pewne dodatki chemiczne do żywności mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie konsumentów. Zgodnie z opiniami specjalistów jednym z najbardziej szkodliwych barwników jest E129, znany również jako czerwień allura.

spis treści

1. Niebezpieczny dodatek do żywności

Czerwień allura oznacza za pomocą symbolu E129 jest barwnikiem organicznym o syntetycznym pochodzeniu. Głęboko czerwony pigment jest często dodawany przez producentów żywności do różnego rodzaju napojów, zarówno gazowanych, jak i niegazowanych, herbat, galaretek, produktów cukierniczych, jogurtów, płatków śniadaniowych czy herbatników pokrytych czekoladą.

E129 jest również powszechnie wykorzystywany w sektorze kosmetycznym, np. jako jeden ze składników kolorowych pomadek do ust. Ponadto, producenci używają go do tworzenia pigmentów do tatuaży.

Długotrwałe spożywanie barwnika czerwień allura może prowadzić do rozwoju chorób jelit, m.in. do nieswoistego zapalenia jelit (IBD)
Długotrwałe spożywanie barwnika czerwień allura może prowadzić do rozwoju chorób jelit, m.in. do nieswoistego zapalenia jelit (IBD) (Adobe Stock)
Zobacz film: "Barwniki spożywcze"

2. Wykazano związek barwnika z ADHD

W latach siedemdziesiątych XX wieku znany pediatra z USA, Benjamin F. Feingold, zauważył związek między występowaniem ADHD wśród jego młodych pacjentów, a spożywaniem produktów zawierających barwnik E129.

Benjamin F. Feingold już dawno ostrzegał przed tym szkodliwym składnikiem
Benjamin F. Feingold już dawno ostrzegał przed tym szkodliwym składnikiem

Feingold był przekonany, że spożywanie czerwieni allura może prowadzić m.in. do zmniejszenia apetytu, powodować bóle głowy, destabilizować nastrój, a także zwiększa ryzyko rozwinięcia astmy oraz alergii skórnych.

Prof. Waliul Khan z McMaster University w Kanadzie opublikował badania, które wykazały również negatywny wpływ E129 na zdrowie jelit. Stwierdzono, że ten barwnik niszczy warstwę ochronną jelita, co prowadzi m.in. do wystąpienia zapalenia okrężnicy. Dodatkowo E129 stymuluje produkcję serotoniny w jelitach, co powoduje zmianę składu mikroflory.

Zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, czyli tzw. dysbioza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak osłabienie odporności, biegunki, zaparcia, nadmierne wydzielanie gazów czy też przyrost masy ciała.

Stosowanie czerwieni allura w krajach, takich jak Belgia, Szwecja, Szwajcaria, Francja czy Dania zostało już zakazane.

3. Inne niebezpieczne barwniki spożywcze

Biel tytanowa (dwutlenek tytanu) jest kolejnym barwnikiem spożywczym powodującym szkodliwe efekty podobnie jak czerwień allura. Barwnik oznaczany symbolem E171 został wycofany przez Unię Europejską z przemysłu spożywczego w 2022 r.

W badaniach przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Binghamton w USA w 2017 roku wykazano, że dwutlenek tytanu – składnik powszechnie wykorzystywany w produkcji lodów, majonezów, produktów nabiałowych czy gum do żucia, ma negatywny wpływ na zdrowie kosmków jelitowych.

Kosmki jelitowe spełniają kluczową rolę w przyswajaniu substancji odżywczych, gdy ich funkcjonowanie jest zakłócone, może dojść m.in. do zaburzeń wchłaniania i niedoborów składników odżywczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze