Lepszego momentu nie będzie. Jedz właśnie teraz, a nerki ci podziękują
Maj to czas, kiedy lokalne rynki wybuchają feerią barw – mamy coraz więcej warzyw i owoców, a na niektóre z nich można skusić się właśnie teraz. Szczególnie warto pospieszyć się z zakupem rabarbaru. Jest jeden powód.
1. Jakie warzywa i owoce warto jeść w maju?
Właścicielka serwisu Czytamy Etykiety, Agnieszka Pocztarska opublikowała w mediach społecznościowych post związany z warzywami, które najlepiej smakują właśnie teraz, w maju.
Przy okazji apeluje, by wybierać warzywa i owoce sezonowe, ponieważ mają teraz najniższą cenę, najlepszy smak, a przy tym obfitują w składniki odżywcze i witaminy.
"Maj to zdecydowanie świetny czas na komponowanie odżywczych, wiosennych kanapek! Macie do dyspozycji sałatę, rzodkiewkę, szczypiorek, kalarepę - same pyszności pełne witamin" – pisze w poście na Instagramie.
Inne warzywa, które warto teraz jeść, to:
- botwina,
- szczaw,
- młoda kapusta,
- natka pietruszki,
- rabarbar.
2. Rabarbar. Teraz jest najlepszy czas na jedzenie
Pocztarska zwraca uwagę także na pewną ciekawostkę – choć sezon na rabarbar będzie trwał do połowy czerwca, to warto sięgać po niego właśnie teraz.
"Najkorzystniej jest jeść rabarbar właśnie w maju. Ma on wtedy mniejsze ilości szczawianów, które negatywnie wpływają na nerki. Im później, tym więcej niekorzystnych związków, dlatego warto jeść go właśnie w tym miesiącu" - przekonuje w poście Pocztarska.
Szczawiany to substancje uznawane za antyodżywcze, które mogą się kryć także w szpinaku, rabarbarze, boćwinie, a nawet długo parzonej herbacie czy kawie. Ograniczają wchłanianie w jelitach składników odżywczych jak wapń, zwiększają ryzyko tworzenia kamieni nerkowych.
Z drugiej strony rabarbar to cenne źródło witaminy K, A i witaminy C. Co więcej, swój czerwony kolor zawdzięcza obecności bardzo cennych związków, antocyjanów. Rozsądne ilości majowego rabarbaru mogą zatem przysłużyć się zdrowiu.
Rabarbar warto umieścić w swojej diecie, ponieważ:
- dzięki obecności błonnika wspiera trawienie, obniża poziom "złego" cholesterolu i trójglicerydów,
- pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu,
- antocyjany chronią przed stresem oksydacyjnym, zwalczając wolne rodniki,
- antocyjany mają również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
- zawiera rapontygeninę, która wykazuje właściwości antynowotworowe.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl