Mąka orkiszowa – właściwości, zalety, przepis na chleb
Mąka orkiszowa coraz częściej jest kupowana przez gospodynie domowe. Orkisz jest starym gatunkiem zboża stanowiącym odmianę pszenicy. Mąka orkiszowa znana jest już w czasach starożytnych. W Europie produkowali ja głównie Germanie i Rzymianie, natomiast na Bliskim Wschodzie – Izraelici. Już wtedy było wiadomo, że mąka orkiszowa to pokarm dający siłę (na przykład była spożywana przez gladiatorów).
1. Właściwości mąki orkiszowej
Mąka pszenna nie jest tak naprawdę naturalnym produktem. Zwykła pszenica, pszenica durum powstała po to, by ułatwić uprawę i zbiory tym samym zostały zwiększone ilości pieczywa przeznaczonego do sprzedaży. Podczas zbioru pszenica traci łupinę i tym samym jest często zanieczyszczana pestycydami i chemikaliami chroniącymi zboża.
Mąka orkiszowa zaś powstała z orkiszu nie miała naruszonej łupiny chroniącą jądro ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Dzięki temu mąka orkiszowa zachowuje pełną wartość i właściwości odżywcze. Dopiero podczas mielenia ziarno zostaje odłączone od łupiny.
Mąka orkiszowa posiada właściwości krwiotwórcze, budujące mięśnie. Dodatkowo uznawana jest za środek skutecznie poprawiający nastrój. Mąka orkiszowa pomocna jest przy wszelkich zaburzeniach procesów toczących się w organizmie.
Warto stosować produkty z mąki orkiszowej podczas infekcji, dusznicy bolesnej ze strony serca, przy zwiększonym poziomie cholesterolu we krwi.
Ponadto mąka orkiszowa chroni dzieci przed infekcjami, wzmacnia układ odpornościowy, a także zapobiega nieprawidłowemu przebiegowi ciąży.
Proces produkcyjny mąki orkiszowej wspomaga ochronę środowiska naturalnego. Orkisz jest odporny na warunki pogodowe, może być uprawiany na ubogich glebach. Dodatkowo nie wymaga stosowania nawozów sztucznych.
To też warto wiedzieć
2. Zalety mąki z orkiszu
Obecnie mąka orkiszowa jest bardziej ceniona od mąki pszenicznej. Badania przeprowadzone w Polsce potwierdziły, iż mąka orkiszowa ma o około 30-40% więcej białka niż jej pszeniczny odpowiednik.
Mąka orkiszowa posiada w swoim składzie dużo więcej cynku, miedzi i selenu, jak również witamin A, D, E. Działanie witaminy E jest większa niż aktywność zwyczajnej pszenicy.
Mąka orkiszowa posiada także dużą dawkę kwasu krzemowego i tym samym korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.
Dzięki odpowiedniemu spożyciu ziaren orkiszu jesteśmy w stanie szybciej przyswajać dochodzące z zewnątrz informacje. Z kwasów tłuszczowych największą rolę pełni znajdujący się w niej kwas linolenowy korzystanie wpływający na pracę całego organizmu.
Mąkę orkiszową cechuje wyższy poziom strawności, a także poziom biologiczny. Tłuszcz orkiszu posiada dużą liczbę fitosteroli, co powoduje obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
3. Przepis na chleb
Mąka orkiszowa z wielką ochotą używana jest do produkcji zdrowego chleba.
Składniki: - mąka orkiszowa – 400 g; - 1 łyżeczka soli; - ½ saszetki suchych drożdży; - 1 łyżka oliwy z oliwek; - 1 łyżeczka miodu; - 300 ml ciepłej wody.
Wykonanie: Mąkę, sól i drożdże dokładnie wymieszać. W środek mieszanki wlać oliwę, miód, wodę. Następnie wyrobić ciasto aż zacznie odchodzić od brzegów naczynia. Uformowane ciasto przenieść do wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami foremki. Przykryć i pozostawić pod przykryciem na około godzinę. Piec w temperaturze 200 stopni Celsjusza przez około 40 minut.