Trwa ładowanie...

Makaron konjac – właściwości, wartości odżywcze i kalorie

Avatar placeholder
24.02.2022 16:01
Makaron konjac w 97 proc. składa się z wody.
Makaron konjac w 97 proc. składa się z wody. (adobestock)

Makaron konjac i makaron shirataki są różnymi określenia tego samego produktu. Mowa o rodzaju makaronu wytwarzanego z bulwy rośliny Amorphophallus konjac. To roślina pochodząca z Indochin. Głównym składnikiem makaronu jest glukomannan, czyli błonnik, który nie podlega trawieniu. Jego dobroczynny wpływ na zdrowie został potwierdzony licznymi badaniami. Jak smakuje i wygląda? Czy jest zdrowy?

spis treści

1. Co to jest makaron konjac?

Makaron konjac (wymawia się kondziak) i makaron shirataki to dwie nazwy makaronu, który produkuje się z wody oraz mąki wytwarzanej z bulwiastego warzywa o łacińskiej nazwie Amorphophallus konjac.

Amorphophallus konjac jest rośliną, która pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji, tam też głównie jest uprawiana i najbardziej popularna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że przypomina połączenie ziemniaka i buraka, a i wydziela bardzo nieprzyjemny zapach przypominający gnijące mięso. Bulwy rośliny znane są także jako lilia woodoo, słoniowa bulwa czy diabli język.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Właściwości makaronu konjac

Jak wygląd i smakuje makaron konjac? Jest jaśniejszy niż klasyczny makaron, niemal przezroczysty. Czasem barwi się go szpinakiem czy kurkumą. Ze względu na dużą zawartość wody ma nieco galaretowatą konsystencję. Wyróżnia się sprężystością, elastycznością i jędrnością.

Co ciekawe, makaron konjac jest bezsmakowy. Wchłania zapachy i smaki dodatków, z którymi się go serwuje. Najczęściej występuje w postaci nitek lub wstążek.

3. Wartości odżywcze makaronu konjac

Makaron konjac w 97 procentach składa się z wody. Pozostałą część stanowi mąka wytwarzana z bulwy warzywnej konjac. Brak w niej tłuszczu, zawiera śladowe ilości białka i węglowodanów, za to sporo błonnika roślinnego o nazwie glukomannan (występujący naturalnie w roślinie konjac). Dzięki temu produkt szybko zaspokaja głód i na długi syci, ma przy tym właściwości oczyszczające organizm.

Makaron konjac w 100g zawiera:

  • tłuszcz < 0,1 g,
  • węglowodany 1,1 g,
  • błonnik 1,8 g,
  • białko < 0,3 g,
  • cukier < 0,2 g,
  • sól < 0,01 g.

Makaron shirataki zawiera także witaminy i minerały, w które zasobna jest bulwa rośliny konjac. Zawiera witaminę A, E, D, C oraz witaminy z grupy B oraz potas, magnez, wapń, żelazo, miedź, fosfor, cynk.

4. Makaron shirataki - kalorie i dieta

Makaron shirataki jest produktem niskokalorycznym. Nie jest to jednak „makaron 0 kcal”, jak się o nim mówi. Porcja 100 g ugotowanego produktu dostarcza kilku kalorii. To dlatego makaron konjac sprawdza się w przypadku wszystkich osób, które nie mogą lub nie powinny jeść tradycyjnego makaronu.

„Makaron zero kalorii” mogą spożywać osoby na diecie odchudzającej, ketogenicznej (mówi się na niego keto makaron), cukrzycowej (niski indeks glikemiczny – IG), wegańskiej czy niskowęglowodanowej. Dzięki temu, że nie zawiera jajek, soi, pszenicy i żadnych innych zbóż glutenowych, może być spożywany przez osoby będące na diecie bezglutenowej.

Makaron konjac jest cenionym składnikiem diet cukrzycowych i odchudzających, ale dostrzega się jego właściwości zdrowotne:

  • wpływa na obniżenie tzw. złego cholesterolu oraz poziomu trójglicerydów we krwi, wykazuje zdolność do poprawy stosunku HDL/LDL
  • pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit, poprawia pasaż jelitowy, przeciwdziała zaparciom,
  • korzystnie oddziałuje na metabolizm,
  • wspomaga proces redukcji tkanki tłuszczowej,
  • ma zdolność do poprawy glikemii.

Opinie na jego temat są zatem jednoznaczne: makaron shirataki jest nie tylko zdrowy, ale i uznaje się go za hit dietetyczny.

5. Gdzie kupić makaron konjac?

Makaron shirataki można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, na stoiskach dla wegan i wegetarian oraz na półkach z produktami azjatyckimi, zarówno w osiedlowych supermarketach, dyskontach, jak i hipermarketach. Ile kosztuje makaron konjac? Średnia cena wynosi około 22-30 zł za kilogram. Produkt jest pakowany w mniejsze i większe torebki.

6. Jak przygotowywać makaron konjac?

Makaron konjac jest szybki i prosty w przygotowaniu. Nie trzeba go gotować. Wystarczy opłukać pod bieżącą, zimną wodą, a następnie umieścić na chwilę w naczyniu z wodą gorącą.

Można go również dodać do smażonej czy gotowanej potrawy pod koniec jej przygotowywania. Najważniejsze, by był ciepły, a i przeszedł smakiem oraz aromatem dania.

Makaron konjac dobrze smakuje zarówno na słono, jak i na słodko. To doskonały dodatek do zup, sosów, sałatek, ale i drugich dań. Pasują do niego warzywa, mięso, ryby, owoce morza czy tofu.

Jak przechowywać makaron shirataki? Zdecydowanie w chłodnym, suchym miejscu. Po otwarciu opakowania trzeba go zjeść w ciągu 2-3 dni.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze