Trwa ładowanie...

Masz problemy ze stawami? Pięć grup produktów, które mogą nasilać ból

 Karolina Rozmus
02.08.2022 23:23
Tzw. zachodnia dieta jest czynnikiem promującym stan zapalny w organizmie
Tzw. zachodnia dieta jest czynnikiem promującym stan zapalny w organizmie (Pixabay)

W chorobach zapalnych stawów, takich jak artretyzm, reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa, dieta jest niemal równie ważna, co farmakoterapia. Może zarówno poprawić stan chorego, jak i nasilić dolegliwości. Oto pięć grup produktów, które mogą powodować ból stawów.

spis treści

1. Dieta a choroby zapalne stawów

W wielu chorobach stawów dieta ma za zadanie łagodzić stan zapalny. Badania wykazały, że takie właściwości mają m.in. kwasy omega-3, bogate w błonnik i antyoksydanty warzywa i owoce, a także wysokowartościowe białko.

- Do tej pory zalecałem standardowo dietę z ograniczeniem tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i tzw. dietę śródziemnomorską. Czyli dietę, która zmniejsza stan zapalny i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, co jest ważne w odniesieniu do pacjentów reumatologicznych – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie reumatolog, lek. Bartosz Fiałek.

A co może nasilać ból i zwiększać stan zapalny? Te produkty znajdują się w codziennej diecie wielu osób.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

2. Produkty, które powodują ból stawów

Cukier, sól czy żywność wysokoprzetworzona mogą nasilać bóle stawów
Cukier, sól czy żywność wysokoprzetworzona mogą nasilać bóle stawów (Pixabay)

2.1. Biała śmierć – sól oraz cukier

Według badań cukier w diecie nasila stan zapalny i może zwiększać ryzyko zachorowania na jedną z chorób zapalnych stawów. I to nawet trzykrotnie!

Na szkodliwość soli wskazują szczególnie dwa badania w kontekście chorób zapalnych stawów. Jedno, przeprowadzone na myszach, wykazało, że przebieg zapalenia stawów był cięższy u gryzoni karmionych dietą bogatą w sód.

Z kolei inne badanie, również na modelach mysich, dowiodło, że dieta niskosodowa zmniejsza objawy RZS (reumatoidalne zapalenie stawów - przyp. red.) w porównaniu z dietą obfitującą w sól.

2.2. Czerwone mięso i mięso przetworzone

Zarówno czerwone mięso, jak i mięso przetworzone jak wędliny, konserwy, kiełbasa, pasztety - mogą zwiększać stan zapalny. Naukowcy zauważyli, że dieta bogata w mięso i jego przetwory zwiększa poziom markerów zapalnych w organizmie.

"Kilka badań wykazało poprawę objawów RZS przy diecie wykluczającej produkty pochodzenia zwierzęcego. Badania wykazały również, że błonnik pokarmowy znajdujący się w produktach roślinnych może poprawić skład bakterii jelitowych i zwiększyć różnorodność bakterii u pacjentów z RZS, zmniejszając w ten sposób stan zapalny i ból stawów" – piszą badacze na łamach "Frontiers in Nutrition".

2.3. Żywność wysokoprzetworzona

Stanowi najczęściej kumulację produktów o działaniu zapalnym – obfituje w cukier, sól, konserwanty, rafinowane zboża, a także tłuszcz. Produkty wysokoprzetworzone są stałym elementem tzw. zachodniej diety, a ta według badań zwiększa ryzyko występowania chorób o podłożu zapalnym, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów.

2.4. Alkohol a dna moczanowa

Alkohol to kolejny produkt, który może zwiększać stan zapalny w organizmie. W dodatku co najmniej kilka badań łączy nasilenie ataków dny moczanowej z nadużywaniem alkoholu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze