Milion Pomysłów na Zdrowie - Jelita (WIDEO)
Trzy, dwa, jeden, start. Zdrowie zaczyna się od kuchni. W nas mistrzowie gotują pysznie, zdrowo i z pomysłem. Ada trenuje z wdziękiem i walczy o sprawne ciało. Szukamy tego, co uzdrawia, bo mamy milion pomysłów na zdrowie. Na poważnie, dla każdego. Zaczynamy.
1. A już za chwilę nasza zdrowa kuchnia
Witam państwa, dzisiaj zajmiemy się syndromem leniwego jelita, czyli dieta bogatoresztkowa. Używamy dużo warzyw, dużo błonnika, ponieważ obecnie jemy zbyt tłusto, jemy zbyt ciężko, nieregularnie. W takim razie zajmujemy się daniem lekkostrawnym, bogatym w błonnik, które będzie świeże, delikatne. Myślę, że powstanie coś fajnego.
Zajmijmy się w takim razie pesto. Pesto pietruszkowe nada całego smaku, bogactwa temu daniu. Używam do tego orzeszków pini, ser parmezan, bądź też inny długodojrzewający, twardy ser o bogatym aromacie, wymasowana cytryna, do tego pietruszka, obieram sobie listki, do tego sok z połowy cytryny, który orzeźwi trochę ten ziemisty smak pietruszki, wsypujemy czosnek i blendujemy całość. Teraz porcjami dolewamy oliwę. Kasza jest jeszcze letnia. W tym daniu akurat, jest to danie w typie sałatki, więc nie jest konieczne, żeby była ona gorąca. Jest ugotowana na sypko.
Warzywa są już upieczone, mocno skarmelizowane we własnym soku. Wrzucam kaszę, posypuję teraz warzywami. Mam tutaj upieczoną, skarmelizowaną z tymiankiem, z czosnkiem, z rozmarynem dynię, cukinię, marchewkę. Tak pieczone warzywa mają bardzo skoncentrowany smak, ponieważ ich soki są wewnątrz nich mocno zredukowane. Nie bójmy się tych listków tymianku lekko spieczonych, czy też rozmarynu, są to naturalne zioła, świeże zioła, one dodają smaku i mi to nie przeszkadza, że są delikatnie spieczone.
Warzyw staram się dać jak najwięcej, ponieważ to one mają te węglowodany, które nam są potrzebne oraz błonnik niezbędny przy schorzeniu leniwego jelita. Na koniec dodajemy pesto. Całość dekorujemy mikro ziołami bądź też kiełkami. Ja mam tutaj akurat kiełki, a w zasadzie młode pędy rzodkiewki. Samo zdrowie, idealne dla osób ze schorzeniem leniwego jelita.
2. Spotkanie ze specjalistą
Jak pobudzić leniwe jelito do pracy? Przede wszystkim starajmy się uprawiać aktywność fizyczną, wystarczy 30 minut w ciągu dnia aby one zaczęły prawidłowo funkcjonować. Wystarczy spacer czy bieg czy pływanie, to co lubimy. Starajmy się uprawiać ten typ aktywności, który sprawia nam przyjemność. W diecie powinny się pojawić produkty obfitujące w błonnik, czyli produkty z pełnego ziarna, kasze, ryże brązowe, dzikie, makarony pełnoziarniste, warzywa strączkowe.
Pamiętajmy o tym, że błonnik wiąże wodę w jelicie grubym i jeżeli spożywamy odpowiednią ilość błonnika, czyli około 35 g na dobę to może się okazać, że efekt będzie odwrotny, będziemy mieć zaparcia i te jelita wcale nie będą prawidłowo funkcjonowały. Czyli pamiętajmy o tym, aby pić odpowiednią ilość wody, czyli około dwóch litrów wody niegazowanej. Jeżeli mamy syndrom leniwego jelita, woda gazowana może przysporzyć nam problemów, mogą pojawić się bóle, wzdęcia, więc jeśli mamy problem, wybierajmy wodę niegazowaną. Pozbądźmy się cukrów prostych, czyli słodyczy, niepotrzebnej chemii w żywności i oczywiście barwników, konserwantów, bo jeżeli je dostarczamy w naszym codziennym życiu no to niestety nasze jelita nie będą prawidłowo funkcjonowały.
Pamiętajmy o tym, żeby w sposób naturalny pobudzić je do pracy, wystarczy jeść produkty, które obfitują w kultury bakterii probiotycznych, czyli kefiry, maślanki i niektóre jogurty, ale tu czytajmy etykiety, bo nie każde jogurty naturalne zawierają kultury probiotyczne. Musi być napisane, że są to bakterie z grupy Lactobacillus acidophilus lub Bifidobacterium.
3. Przydatne ćwiczenia
Jaka aktywność jest wskazana przy problemach z jelitem, czyli tak zwanym leniwym jelicie? Przede wszystkim wszystkie wysiłki, które są w pozycjach stojących, bo dzięki temu pobudzacie do działania swój organizm, przyspieszacie metabolizm. Co zrobić? Możecie spokojnie sobie maszerować. Bierzecie wody, półlitrowe wystarczą i maszerujemy. Wysoko unosimy kolana, obszernie pracują ramiona, możemy dołożyć trucht. Krążenie jest przyspieszone, metabolizm jest podkręcony, o to nam chodzi, bo dzięki temu pracuję lepiej nasze jelito. Jeżeli trucht jest za nudny, przychodzimy do pajacyków. Mam nadzieję że was zmobilizowałam i przede wszystkim wasze jelito do pracy, żeby wasze ciało było w zdrowiu i żeby miało więcej energii do życia.