Trwa ładowanie...

Może przeciwdziałać rozwojowi raka żołądka i okrężnicy? Dietetycy wskazują na zaskakujące właściwości ananasa

W badaniach in vivo wykazano, że bromelaina zawarta w ananasie ograniczała rozwój indukowanych polipów i guzów
W badaniach in vivo wykazano, że bromelaina zawarta w ananasie ograniczała rozwój indukowanych polipów i guzów (Adobe Stock)

Dietetycy coraz częściej wskazują, że ananas jest niedocenianym w Polsce owocem. Tymczasem sok z połowy ananasa zapewnia 130 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Jedno z badań mówi również o tym, że jego miąższ wykazuje działanie cytotoksyczne na niektóre z komórek nowotworowych.

spis treści

1. Ananas korzystny dla pacjentów onkologicznych

Sok ze świeżego ananasa jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, zawiera przede wszystkim bardzo dużo witaminy C oraz witamin z grupy B, jest źródłem potasu, magnezu i beta–karotenu. Ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy, wspomaga regenerację komórek i przeciwdziała procesom przedwczesnego starzenia.

Dietetycy przypominają, że w miąższu i w liściach ananasa znajduje się bromelaina, grupa enzymów, która wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a dodatkowo ułatwia rozkład tłuszczów i skrobi, wspomagając odchudzanie. Bromelaina jest naturalnym środkiem łagodzącym zarówno ból, jak i sztywność stawów w przypadku zapalenia stawów. Jest wykorzystywana również w łagodzeniu obrzęków i stanów zapalnych, w niektórych pracach jej właściwości są porównywane do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"
Ananas jest źródłem wielu witamin i minerałów, działa przeciwzapalnie
Ananas jest źródłem wielu witamin i minerałów, działa przeciwzapalnie (Adobe Stock)

Okazuje się, że bromelaina może mieć jeszcze inne bardzo cenne zastosowanie. Kolejne obserwacje potwierdzają, że bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego przewodu pokarmowego. Ananas jest bogaty w błonnik, który z jednej strony sprzyja redukcji poziom glukozy we krwi, z drugiej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Jedno z badań wykazało, że może mieć również działanie cytotoksyczne w stosunku do komórek nowotworowych, zwłaszcza w przypadku raka żołądka i okrężnicy. Jak donosi portal Daily Health Post w badaniach in vivo wykazano, że bromelaina ograniczała rozwój indukowanych polipów i guzów.

2. Ananas znajdzie zastosowanie w zapobieganiu COVID-19?

Zespół naukowców z University of Nebraska Medical Center i Center for Biologics Evaluation and Research (CBER) w Silver Spring w Stanach Zjednoczonych, ze względu na szerokie zastosowanie bromelainy bada możliwość jej wykorzystania również w walce z koronawirusem. Naukowcy uważają, że enzym może utrudnić wirusowi przedostanie się do organizmu oraz hamować jego replikację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze