Trwa ładowanie...

Miód znika z niemieckich sklepów. Oto powód

 Karolina Rozmus
11.06.2024 15:14
Musieli wycofać miód. Szokujące, co w nim odkryli
Musieli wycofać miód. Szokujące, co w nim odkryli (Getty Images)

W mediach pojawił się komunikat o pilnym wycofaniu miodu. We wszystkich partiach wykryto substancje, których w miodzie absolutnie nie powinno być. To m.in. kofeina czy… substancja występująca w lekach na zaburzenia erekcji.

spis treści

1. Pilne wycofanie miodu

Jak donosi portal polskiobserwator.de, ze wszystkich krajów związkowych Niemiec pilnie wycofano produktu "Plus Natural Herbal – Honey Herbal Paste". Produkt na bazie miodu był sprzedawany m.in. za pośrednictwem Amazon i strony internetowej naturellplus.de.

Powodem wycofania była obecność w produkcie niezadeklarowanych substancji o działaniu leczniczym.

Zobacz film: "Piła wodę z miodem na czczo. Oto efekty"

Komunikat opublikował Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności na stronie internetowej lebensmittelwarnung.de. Ostrzeżenie wydał dystrybutora Plus Natural Herbal Products z Neckarsulm we współpracy z producentem Naturals Bitkisel Ürünler z Kocaeli w Turcji.

2. Lek przeciwbólowy i środki na potencję w miodzie

W produkcie na bazie miodu znaleźli substancje tj. teobromina, kofeina i sildenafil
W produkcie na bazie miodu znaleźli substancje tj. teobromina, kofeina i sildenafil (Pixabay)

Co znalazło się w wycofanym produkcie? Chodzi o substancje:

Sildenafil i tadalafil to aktywne składniki leków stosowanych w leczeniu zaburzeń erekcji. Obie substancje należą do grupy inhibitorów fosfodiesterazy 5 – PDE5 i mogą powodować skutki uboczne zwłaszcza w przypadku niekontrolowanego czy nieświadomego spożycia. Należą do nich duszności, wahania ciśnienia krwi, a nawet zaburzenia rytmu serca. Są też przeciwwskazane w przypadku osób, które przeszły udar mózgu lub zawał serca czy też mają uczulenie na którąś z substancji.

Poza paracetamolem, należącym do kategorii leków NLPZ, który również jest wyjątkowo niebezpieczny w przypadku przedawkowania, w produkcie znalazły się teobromina i kofeina. Teobromina to główny składnik bioaktywny ziaren kakowca i podobnie jak kofeina należy do środków stymulujących. Jej nadmiar może objawiać się przez bóle głowy, drżenie i wzmagać potliwość, niekiedy może nawet dojść do zatrucia teobrominą. Toksyczne stężenie substancji w organizmie grozi arytmią, a nawet zawałem serca.

Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności apeluje o niespożywanie wspomnianego w komunikacie produktu i jego zwrot do sklepu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze