Na lepszy sen i wyższe IQ. Neurony kochają ten produkt
Naukowcy nie mają wątpliwości – nasz mózg do prawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach potrzebuje kwasów tłuszczowych omega-3, a ich najlepszym źródłem są ryby. Badacze odkryli, że regularne sięganie po ten produkt może wpłynąć na jakość snu i iloraz inteligencji.
1. Spali spokojniej i mieli IQ wyższe o pięć punktów
Na łamach "Scientific Reports" ukazały się wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. W grupie 541 dzieci, zarówno chłopców, jak i dziewczynek, badacze obserwowali częstotliwość, z jaką w diecie uczestników eksperymentu pojawiały się ryby.
Monitorowali również umiejętności werbalne i niewerbalne dzieci, a także zbierali informacje od rodziców na temat jakości i długości snu małych uczestników badania. Okazało się, że dzieci, które deklarowały, że jedzą ryby przynajmniej raz w tygodniu, osiągały w testach IQ o 4,8 punktu więcej, niż te jedzące ryby "rzadko" lub "nigdy". Ta pierwsza grupa spała również nocą spokojniej.
- Sen jest niezbędny dla zdrowia i funkcjonowania mózgu. Mózg konsoliduje ważne wspomnienia, zapomina bezużyteczne informacje i kontynuuje ćwiczenie umiejętności zdobytych w ciągu dnia – komentuje wyniki badań dr Don Vaughn, neurolog z UCLA, w rozmowie z TheHealthy.
- Dobry sen jest podstawą wysokiej wydajności pamięci i umiejętności rozwiązywania problemów – podkreśla.
2. Jedz dwa razy w tygodniu, organizm ci podziękuje
- Neurony potrzebują kwasów tłuszczowych omega-3 do prawidłowej struktury i funkcjonowania błony komórkowej – wyjaśnia lekarz. - Nie jest zatem zaskoczeniem, że niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 w diecie prowadzi do deficytów poznawczych.
Omega-3 nie tylko wspierają pracę mózgu, ale też:
- mają działanie przeciwzapalne,
- utrzymują prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi,
- wspierają kondycję skóry, kości i stawów,
- wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku,
- normalizują ciśnienie tętnicze i wzmacniają naczynia krwionośne,
- wspierają funkcje serca,
- zapobiegają tworzeniu zakrzepów krwi.
Z tego powodu potrzebne są na każdym etapie życia człowieka. Kwasy omega-3 dzielą się na kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas α-linolenowy (ALA). Te dwa pierwsze są najcenniejsze, bo najtrudniejsze do dostarczenia.
O ile kwasy ALA znajdziemy w tłuszczach roślinnych, o tyle EPA i DHA znajdują się głównie w tłuszczu ryb morskich. Zgodnie z zaleceniami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) ryby powinny pojawiać się co najmniej dwa razy w tygodniu, w tym co najmniej raz właśnie tłuste ryby morskie.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl