Najzdrowsza ryba na świecie. Dietetyk: Nie zawiera metylortęci i dioksyn
Spożywanie ryb jest często zalecane z uwagi na ich dużą wartość odżywczą. Z drugiej strony mówi się, ryby mogą być naszpikowane szkodliwymi dla zdrowia substancjami, takimi jak metylortęć, dioksyny czy polichlorowane bifenyle (PCB). Na szczęście, jak przekonuje dietetyk dr Bartek Kulczyński, niektóre gatunki ryb są wolne od toksyn.
1. 5 najzdrowszych gatunków ryb
Dietetyk dr Bartek Kulczyński na swoim kanale na YouTube wymienił pięć najzdrowszych gatunków. Wszystkie z nich obfitują w łatwo przyswajalne białko, ale i inne cenne składniki. Stanowią także jedno z najlepszych źródeł pokarmowych jodu i witaminy D. Gatunki te zawierają także najmniej toksyn.
Specjalista zaleca spożywać dwie lub trzy porcje ryb tygodniowo, najlepiej w formie świeżych filetów. Jak podkreśla, ich regularne spożywanie wydłuża życie średnio o 5 lat, chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych, czy zmianami w obrębie wzroku, które postępują wraz z wiekiem. Wzmacnia także układ krążenia, działa przeciwnowotworowo. Dieta bogata w ryby przynosi także pewne korzyści osobom, które są zagrożone zapalnymi chorobami stawów.
1.1. Śledź atlantycki
Mięso śledzia atlantyckiego jest źródłem wielu cennych składników. Żeby jednak było wolne od toksyn, należy wybierać tylko ryby poławiane w rejonach morza Norweskiego, morza Barentsa i Atlantyku.
Płat śledzia atlantyckiego o masie 100 g to aż 18 g wartościowego białka, zawierającego duże ilości leucyny. W rybie znaleźć można także wysoką zawartość witaminy B12. Inne ważne składniki, zawarte w śledziu to kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA, EPA), selen, ale i żelazo.
1.2. Sardynki
Sardynki to jedne z najzdrowszych ryb na świecie. Praktycznie nie kumulują toksyn, dlatego też można spożywać je z dowolną częstotliwością. W 100 g sardynek jest aż 24 g białka. Zawierają także selen, wapń, witaminę B12 oraz kwasy tłuszczowe omega-3.
1.3. Makrela atlantycka
W odróżnieniu od makreli hiszpańskiej, czy królewskiej, makrela atlantycka kumuluje znacznie mniejsze ilości substancji toksycznych. Ryba ta jest bardzo dobrym źródłem białka (18 g białka/100 g), żelaza, selenu, niacyny (witamina B3), witaminy B12. Ponadto makrela atlantycka zawiera także bardzo duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3.
1.4. Pstrąg łososiowy
Pstrąg łososiowy, nazywany też pstrągiem tęczowym, to kolejna ryba, która zawiera małe ilości substancji toksycznych. Jeśli jednak decydujemy się na zakup pstrąga hodowlanego, najlepiej jest wybierać ryby z gospodarstw ekologicznych, posiadające certyfikat BIO.
Pstrąg łososiowy dostarcza dużych ilości wartościowego białka (20 g białka/100 g). Ryba jest też źródłem potasu, witaminy B12, selenu, czy kwasów omega-3.
1.5. Dziki łosoś pacyficzny
Dziki łosoś pacyficzny poławiany w rejonie Alaski to kolejna czysta ryba, którą warto włączyć do zdrowej diety. 100 g ryby zawiera aż 22 g wartościowego białka. Mięso dzikiego łososia pacyficznego jest dobrym źródłem potasu i niacyny, selenu, witaminy B12. Odznacza się także wysoką zawartością omega-3.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl