Trwa ładowanie...

Na pewno się pomylisz. Czy wiesz, jak rozróżnić te dwa grzyby?

Avatar placeholder
02.10.2024 09:52
Pomylić się może nawet doświadczony grzybiarz. Może się skończyć w szpitalu
Pomylić się może nawet doświadczony grzybiarz. Może się skończyć w szpitalu (Getty Images)

Sinoblaszek trujący i kania wyglądają niemal identycznie, co może prowadzić do groźnych pomyłek. Dlatego czujność powinni zachować nawet doświadczeni grzybiarze. Kluczowy jest jeden szczegół.

spis treści

1. Uważaj na te grzyby

Kania to jadalny grzyb, ceniony za łagodny, lekko orzechowy smak. Natomiast sinoblaszek jest silnie trujący i jego spożycie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Sinoblaszek trujący należy do rodziny pieczarkowatych i naturalnie występuje m.in. w Azji. W ostatnich latach zaczyna pojawiać się również w Europie, w tym sporadycznie w Polsce.

Zobacz film: "Trujące grzyby w Polsce [Pixel]"

Pod względem wyglądu sinoblaszek i kania są niemal identyczne. Oba grzyby mają duże, parasolowate kapelusze, pokryte brązowymi łuskami. Posiadają także smukłe trzony z wyraźnym, ruchomym pierścieniem. To może wprowadzać w błąd nawet doświadczonych zbieraczy.

Kanię można pomylić z trującym sinoblaszkiem
Kanię można pomylić z trującym sinoblaszkiem (Getty Images)

Jednak kluczową różnicą jest kolor blaszek pod kapeluszem. U kani blaszki są białe lub kremowe przez cały okres wzrostu, natomiast u sinoblaszka z czasem przybierają zielonkawy lub oliwkowy odcień. Dodatkowo miąższ sinoblaszka po uszkodzeniu może lekko zielenieć.

2. Krok do zatrucia

Sinoblaszek pojawia się najczęściej latem i wczesną jesienią, szczególnie po ciepłych, deszczowych dniach. Dlatego ważne jest, aby grzybiarze byli świadomi jego obecności i potrafili go odróżnić od kani.

Zjedzenie sinoblaszka trującego prowadzi do poważnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Objawy zatrucia mogą pojawić się już po kilku godzinach i obejmują:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • biegunkę.

W cięższych przypadkach może dojść do odwodnienia organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych i może wymagać hospitalizacji.

Choć przypadki śmiertelne są rzadkie, nie można lekceważyć potencjalnego zagrożenia dla zdrowia. Aby uniknąć zatrucia, należy dokładnie sprawdzać zebrane grzyby.

W przypadku gdy trafimy na okaz przypominający kanię, ale z zielonkawymi blaszkami lub zieleniejącym miąższem, lepiej go zostawić lub skonsultować się z doświadczonym grzyboznawcą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze