Na skołatane nerwy. Zielarz z krakowskiego klasztoru wymienia pięć najlepszych ziół
Działający w Krakowie br. Pio Berger OH to fitoterapeuta i technik farmacji, który przyjmuje w Bonifraterskim Centrum Medycznym. Dzięki swojemu doświadczeniu łączącemu wiedzę akademicką z dobrodziejstwami natury, pomaga pacjentom wrócić do zdrowia. Ma też patent na nerwy i stres.
1. Ziołowe wsparcie w sytuacjach stresowych
Ekspert portalu RMF24 "Twoje Zdrowie" br. Pio Berger, fitoterapeuta z poradni ziołolecznictwa przy Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie wyjaśnia, że odpowiednio dobrane zioła mogą stanowić wsparcie dla naszego układu nerwowego. Zawierają bowiem substancje czynne, w tym alkaloidy czy irydoidy, które mogą łagodzić stres, zmniejszać napięcie i bezsenność.
- Dotyczy to oczywiście stanów o lekkich i umiarkowanych objawach - od krótkiego zdenerwowania, po dłużej trwające niepokoje i napięcia nerwowe - wyjaśnia ekspert.
Do ziół, które mogą być przydatne w chwilach stresu i napięcia, br. Pio Berger zalicza:
- kozłek lekarski (waleriana),
- szyszki chmielu,
- męczennicę,
- liście melisy,
- lawendę.
Jak mówi, mogą być stosowane bez ryzyka rozwoju uzależnienia w odróżnieniu od niektórych syntetycznych farmaceutyków, ale mają też mniejszą siłę działania.
Warto pamiętać, że nie każdy może stosować preparaty ziołowe z uwagi m.in. na ryzyko interakcji z lekami. Z dużą dozą ostrożności powinny podchodzić do nich osoby cierpiące na zaburzenia i choroby, w tym depresję.
2. Co na przewlekły stres? Adaptogeny, ruch i dieta
Jak tłumaczy zielarz, w przypadku silnego stresu, który daje objawy psychosomatyczne pod postacią zaburzeń żołądkowo-jelitowych, dobrze sprawdza się męczennica. Jest dość popularnym składnikiem ziołowych leków "na nerwy". Przy tym wykazuje działanie rozkurczowe, może więc łagodzić bóle brzucha. W aptecznych ziołowych preparatach uspokajających często pojawia się też waleriana, chmiel i oczywiście melisa.
Poza ziołami w sytuacji przewlekłego stresu br. Pio Berger zaleca włączenie adaptogenów. Ich działanie opiera się na zwiększaniu odporności na stres. Do adaptogenów zalicza się m.in. różeniec górski, wąkrotkę azjatycką (gotu kola) czy korzeń żeń-szenia.
Warto pamiętać, że przewlekły stres wpływa negatywnie na cały organizm - zwiększa podatność na infekcje, sprzyja chorobom układu krążenia, a nawet nowotworom. By mu przeciwdziałać, nie wystarczy jednak stosować zioła, suplementy czy leki.
Bardzo ważna jest także zmiana stylu życia, w tym zadbanie o aktywność fizyczną, sen czy zbilansowaną dietę, w której znajdziemy m.in. w produkty bogate w witaminy z grupy B oraz magnez.
Pomocne mogą okazać się także te bogate w aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny i melatoniny, czyli tryptofan. Znajdziemy go w nasionach roślin strączkowych, rybach, chudym mięsie i nabiale.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl