Trwa ładowanie...

Na zaparcia nie ma nic lepszego. Chroni przed rakiem jelita grubego

 Katarzyna Kurek
05.02.2024 18:47
Co pomaga na zaparcia?
Co pomaga na zaparcia? (Getty Images)

Sok z suszonych śliwek to bardzo smaczny napój, który można przygotować w mgnieniu oka. Jednak jego największą zaletą nie jest smak, a korzystny wpływ na zdrowie. Dzięki temu, że jest bogaty w witaminy, błonnik i przeciwutleniacze, wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Jak przygotować odżywczy sok?

spis treści

1. Co daje picie soku z suszonych śliwek?

Suszone śliwki to bardzo zdrowa przekąska, która jest źródłem wielu witamin (A, C, K, witamin z grupy B), błonnika i minerałów, takich jak (wapń, potas, miedź, żelazo). Mało kto jednak wie, że można przygotować z nich także smaczny i odżywczy sok, który stanowi doskonałe wsparcie dla organizmu.

Jakie właściwości ma sok z suszonych śliwek?

  • Łagodzi zaparcia – zawarty w owocach błonnik reguluje wypróżnianie. Z kolei sorbitol ma łagodne, ale skuteczne, działanie przeczyszczające.
  • Oczyszcza jelita – z uwagi na zawartość błonnika pokarmowego napój wspiera trawienie i perystaltykę jelit, reguluje pracę układu pokarmowego. Chroni również przed rakiem jelita grubego.
  • Wpływa na nadciśnienie i cholesterol – zawarty w owocach potas pomaga regulować poziom sodu w organizmie, który odpowiada za podwyższone ciśnienie. Uważa się także, że wysoka zawartość potasu, antyoksydantów i błonnika obniża cholesterol LDL.
  • Wspomaga odchudzanie – zapewnia uczucie sytości, reguluje wypróżnienia, ma niski indeks glikemiczny. Warto jednak pamiętać, że samo picie soku ze śliwek nie zredukuje wagi. Ważna jest też odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna.
  • Wzmacnia kości – suszone śliwki są źródłem boru, który wpływa na dostępność wapnia i jest wykorzystywany w leczeniu osteoporozy.
  • Wspomaga pracę wątroby.
Zobacz film: "Sezon na śliwki. Najlepszy przepis na powidła"

2. Jak zrobić sok z suszonych śliwek?

Szklankę suszonych owoców należy włożyć do dużego słoja i zalać pięcioma szklankami gorącej wody tak, by wszystkie owoce zostały całkowicie zanurzone. Kiedy woda ostygnie, słój można zakręcić i wstawić do lodówki na 24 godziny. Następnie można zmiksować wodę ze śliwkami na gładką masę. Tak przygotowany sok zaleca się pić każdego ranka w ilości 200 ml.

Mimo licznych właściwości prozdrowotnych sok z suszonych śliwek nie jest polecany osobom zmagającym się z biegunką, gdyż może nasilać objawy. Ponadto osoby z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i pęcherzem nadreaktywnym nie powinny spożywać soku bez konsultacji z lekarzem.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze