Trwa ładowanie...

Nadmiar magnezu

Avatar placeholder
28.12.2018 13:39
Nadmiar magnezu
Nadmiar magnezu (Zdjęcie autorstwa: U.S. Department of Agriculture / CC BY 2.0)

Magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ciąża, stresujący tryb życia oraz nadmierne spożywanie kawy i herbaty są wskazaniem do suplementacji tego makroelementu. Czy można przedawkować magnez?

1. Właściwości magnezu

Wiele publikacji naukowych, programów i reklam telewizyjnych mówi, aby zażywać preparaty farmakologiczne zawierające magnez. Odgrywa on wiele ważnych funkcji w organizmie. Jest niezbędny do syntezy białek, wpływa na układ nerwowy, wykazuje działanie uspokajające. Ponadto zapobiega chorobom układu krążenia – nadciśnieniu, arytmii, chroni serce przed niedokrwieniem oraz niedotlenieniem. Wzmacnia układ odpornościowy oraz uczestniczy w budowie tkanki kostnej. W okresie ciąży sprzyja wydłużeniu czasu jej trwania, zwiększając przy tym masę urodzeniową. Niedobór magnezu w tym czasie przyczynia się do wystąpienia rzucawki. Poza tym niedobór występuje podczas stosowania diet odchudzających, długotrwałego zażywania leków (w tym antykoncepcyjnych) hamujących jego wchłanianie w jelitach, nadużywania kawy oraz alkoholu i napojów energetyzujących.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Zobacz film: "Preparaty magnezu w codziennej diecie"

2. Przyczyny i objawy nadmiaru magnezu

Przedawkowanie magnezu jest zjawiskiem bardzo rzadkim i podobnie jak przedawkowanie innych soli mineralnych, negatywnie wpływa na zdrowie. Nadmiar magnezu, czyli hipermagnezemia, może wystąpić w przypadku niedoczynności nadnerczy i tarczycy, kiedy to w nerkach następuje zmniejszenie jego wydalania. Podobny mechanizm zatrzymywania tego pierwiastka w organizmie występuje podczas leczenia chorób psychicznych preparatami litu. Często hipermagnezemia towarzyszy chorobom nowotworowym, gdyż zostaje zmieniona jego przemiana w organizmie. Zwiększenie jego ilości we krwi świadczy o nasileniu się choroby nowotworowej.

Nadmiar magnezu może wystąpić u niemowląt, którym podaje się wodę lub przygotowuje mieszanki mleczne na wodzie o dużej zawartości jonów magnezowych. Dziecko nie ma zbyt wydolnych nerek, aby nadmiar magnezu został efektywnie wydalony wraz z moczem.

8 produktów bogatych w magnez
8 produktów bogatych w magnez [7 zdjęć]

Magnez to pierwiastek chemiczny, który jest niebywale istotny dla naszego zdrowia. Istotnie wpływa na

zobacz galerię

W zależności od dawki, objawy przedawkowania magnezu są zróżnicowane. Należą do nich:

  • osłabienie,
  • zaburzenia oddychania,
  • niedociśnienie,
  • hipokalcemia (obniżenie poziomu wapnia we krwi),
  • arytmia serca, niemiarowe bicie serca,
  • zawroty głowy, zatrzymanie krążenia.

Megadawka magnezu może prowadzić do śpiączki, a nawet do śmierci.

Zobacz także:

Najczęstszą przyczyną hipermagnezemii jest przyjęcie zbyt dużej ilości pierwsiastka z preparatami witaminowo-mineralnymi. Suplementacja diety magnezem jest obecnie często stosowana wspomagająco przy leczeniu wielu schorzeń układu krążenia oraz układu nerwowego. Dlatego podczas ich zażywania należy zwracać uwagę, czy nie przekracza się dopuszczalnej dziennej dawki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze