Najbardziej odżywczy produkt, jaki istnieje. Redukuje ryzyko udaru
Jajko zajmuje w naszej diecie szczególną rolę, a mimo to należy do produktów, które od lat dzieli środowisko lekarzy oraz dietetyków. Jak to z nim jest? Podnosi cholesterol, sprzyja miażdżycy czy też jest najbardziej odżywczym produktem, jaki można sobie wyobrazić?
1. Nawet 14 na tydzień. Jedz śmiało
Jedno jajko ma 75 kalorii, 5 gramów tłuszczu, 6 gramów białka, 0 węglowodanów, 67 miligramów potasu i 70 gramów sodu. To źródło witamin A, D, E oraz z grupy B. Zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych dla ludzkiego organizmu aminokwasów, a zjedzenie już jednej sztuki daje potężną dawkę fosforu, selenu, choliny, luteiny i zeaksantyny czy witaminy B12, niezwykle cennych, ale przy tym rzadkich składników odżywczych.
A co z cholesterolem? W jednym jajku znajduje się ponad 200 mg cholesterolu, więc całkiem sporo, jednak jego obecność równoważy szereg dobroczynnych dla zdrowia przeciwutleniaczy, witamin, minerałów. Do tego niezbędne kwasy tłuszczowe i lecytyna sprzyjają normalizowaniu cholesterolu i trójglicerydów. W rzeczywistości więc włączenie jajek do diety może pozytywnie wpływać na profil lipidowy.
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowy człowiek bez obaw może spożywać dziesięć jajek tygodniowo. Z kolei American Heart Association (AHA) zaleca, by jeść nawet jedno do dwóch jajek dziennie, co daje sumarycznie liczbę aż 14 jajek tygodniowo. Jakie korzyści możemy zauważyć, jeśli codziennie będziemy jeść jedno jajko?
2. Korzyści z jedzenia jajek. Lista jest długa
Po pierwsze – szybkie i utrzymujące się przez dłuższy czas uczucie sytości, mniejsze ryzyko niedoborów pokarmowych, a nawet wsparcie w odchudzaniu lub utrzymaniu prawidłowej masy ciała. To jednak nie wszystko.
Jedno z niedawno opublikowanych chińskich badań dowiodło, że u osób, które jadły codziennie jedno jajko, ryzyko udaru krwotocznego było aż o 30 proc. niższe niż u tych, którzy jajek nie jadali. Inne, również prowadzone przez chińskich naukowców badanie, wskazało, że ci, którzy co dzień jadali dwa jajka, mieli aż o 20 proc. niższe ryzyko chorób serca.
Jedno jest ważne – jedzmy je regularnie, najlepiej codziennie. W krótkim czasie możemy odnotować:
- poprawę pracy układu immunologicznego – odpowiada za to obecność w jajkach kwasów omega-3, żelaza, cynku, witamin A oraz D,
- lepsze funkcjonowanie mózgu – z uwagi na zawartość witaminy D oraz B12, a także choliny kluczowej dla pamięci, nastroju, kontroli mięśni i ogólnego funkcjonowania układu nerwowego,
- obniżenie stanów zapalnych w organizmie – które przyczyniają się m.in. do nowotworów, cukrzycy czy chorób serca,
- lepszą kondycję cery, włosów i paznokci – to zasługa tłuszczów oraz aminokwasów, a także obecnych w jajkach witaminie B2 i B5.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl