Trwa ładowanie...

Najdłużej zalegają w jelitach. Obciążają układ trawienny

Avatar placeholder
13.12.2023 18:32
Te produkty najdłużej zalegają w jelitach. Powodują dyskomfort i obciążają układ trawienny
Te produkty najdłużej zalegają w jelitach. Powodują dyskomfort i obciążają układ trawienny (Getty Images)

Posiłki zwykle powinny dodawać nam energii, ale zdarza się, że tuż po jedzeniu czujemy się ociężali. Często nie zdajemy sobie sprawy, że niektóre produkty nadmiernie obciążają nasz układ pokarmowy.

spis treści

1. Jedzenie, które zalega w żołądku

Część spożywanych przez nas produktów nie zostaje strawiona od razu. Nasz układ pokarmowy pracuje nieustannie - trawienie rozpoczyna się już wraz z pierwszym kęsem posiłku.

Jakich produktów się wystrzegać? W układzie pokarmowym najdłużej zalegają tłuszcze. Warto także pamiętać, że do tej kategorii należą desery z maślanymi kremami i śmietaną. Taki posiłek jest trawiony nawet 7-8 godzin.

Zobacz film: "Produkty, które sieją spustoszenie w jelitach"

Mięsne potrawy dla naszego układu trawiennego to wysiłek na około 5-6 godzin. Jeśli nie chcesz być ociężały po posiłku, zrezygnuj ze smażonych potraw, mięsa oraz ciężkich deserów.

Wysoko przetworzone dania i fast foody to kolejne produkty, których lepiej unikać, by nadmiernie nie obciążać żołądka. Wynika to nie tylko z obecności tłuszczu, ale także innych dodatków.

Polepszacze smaków i konserwanty mogą sprawiać, że jedzenie nie zmieni formy i konsystencji nawet dwie godziny po tym, jak trafi do żołądka. Z kolei trawienie takich produktów może zająć dobę.

2. Konsekwencje nieodpowiedniej diety

Zalegające w żołądku i jelitach jedzenie nie tylko wpływa na poziom energii. Resztki w przewodzie pokarmowym mogą doprowadzić do rozwoju wielu chorób jak na przykład wrzody.

Ponadto spożywanie ciężkich potraw prowadzi do dyskomfortu i mogą pojawić się wzdęcia, gazy i zaparcia, które często prowadzą do hemoroidów. W ten sposób możemy nabawić się zapalenia śluzówki jelit.

Najlepiej więc sięgać po produkty, których trawienie zajmuje mniej niż 6 godzin. Mowa tutaj o warzywach, choć należy wykluczyć kapustne i strączkowe, owocach i orzechach. Do diety warto także włączyć małe porcje gotowanych węglowodanów.

W jadłospisie nie powinno zabraknąć jajek, niskotłuszczowego nabiału oraz gotowanego drobiu, głównie indyka i kurczaka.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze