Trwa ładowanie...

Najlepsze i najgorsze produkty dla tarczycy. Zakazana soja i gluten? Rozwiewamy wątpliwości

 Karolina Rozmus
02.05.2022 15:21
Najlepsze i najgorsze produkty dla tarczycy. Zakazana soja i groźny gluten? Rozwiewamy wątpliwości
Najlepsze i najgorsze produkty dla tarczycy. Zakazana soja i groźny gluten? Rozwiewamy wątpliwości (Pixabay)

Czy dieta jest ważna w leczeniu chorób tarczycy? Czy warzywa kapustne i gluten szkodzą pacjentom z chorobami tarczycy? To jak się odżywiamy, ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Są produkty, na które trzeba uważać szczególnie, ponieważ wpływają negatywnie na całą gospodarkę układu hormonalnego.

spis treści

1. Dieta wpływa na funkcjonowanie tarczycy

- Przy chorobach tarczycy coraz częściej bierze się pod uwagę czynniki środowiskowe – stres, choroby wirusowe i wiele innych - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie endokrynolog z Centrum Medycznego Damiana, dr n. med. Barbara Piotrowska. - W leczeniu chorób tarczycy dieta nie jest najważniejsza - dodaje.

- Tarczycy nie uleczymy dietą, ale na pewno prawidłowe żywienie przyczynia się do tego, że choroba nie postępuje lub u pacjenta odnotowujemy lepsze wyniki badań – mówi ekspertka.

Zobacz film: "Na chorą tarczycę cierpi co piąty Polak"

Tego samego zdania jest dietetyk kliniczny, Karolina Lubas z MajAcademy. Ekspertka zaznacza, że dieta może znacząco poprawić stan pacjenta.

- Pamiętajmy, że problemom z tarczycą mogą towarzyszyć inne zaburzenia, w tym insulinooporność czy celiakia. W takim wypadku dieta jest kluczowa – mówi ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie.

2. Najgorsze dla tarczycy?

Wiele osób dbających o tarczycę lub mających już problemy z gruczołem tarczowym, boi się w swojej diecie pewnych produktów – zwłaszcza soi, brokułów czy glutenu. Nie do końca słusznie.

2.1. Soja – czy z chorą tarczycą można jeść tofu?

Zła sława soi wynika z tego, że zawiera izoflawony (fitoestrogeny), mające wpływ na gospodarkę hormonalną. A ta, u osób z chorą tarczycą, i tak jest zaburzona.

- Prawda jest taka, że trzeba byłoby zjeść jej bardzo dużo, licząc w kilogramach dziennie, żeby soja miała znaczący wpływ na gospodarkę hormonalną – mówi stanowczo dietetyczka.

Jednak produkty sojowe mogą wpływać na wchłanianie hormonów z leków, więc jeśli je zażywamy, warto pamiętać o odstępie czasowym.

2.2. Nabiał

Jednym z pokutujących od lat mitów jest ten związany z koniecznością unikania nabiału. Szkodzi tarczycy? - Nie, jeżeli nie współwystępuje alergia – zapewnia endokrynolog. Dr Piotrowska uważa, że jakakolwiek dieta wykluczająca jest wówczas nieuzasadniona. Tego samego zdania jest dietetyczka, która przyznaje, że nabiał może być elementem zbilansowanej diety.

Jest jednak pewien haczyk. Również dotyczy przyjmowania leków.

- Pamiętajmy, że musimy je brać na czczo, nie popijać kawą i nie bezpośrednio przed śniadaniem. Jednak nie każdy wie, że nabiał, który utrudnia wchłanianie hormonów, warto wyeliminować z pierwszego posiłku. W tym przypadku spożywajmy śniadanie bez nabiału – mówi Karolina Lubas.

2.3. Gluten

Szczególnie chorzy z niedoczynnością tarczycy na tle autoimmunologicznej choroby Hashimoto unikają glutenu.

- Przekonanie, że gluten szkodzi, wynika stąd, że zarówno celiakia, jak i choroba Hashimoto są chorobami o podłożu autoimmunologicznym. Ale zanim się zdecydujemy na wykluczenie glutenu z diety, sprawdźmy to, wykonajmy badania – zachęca dr Piotrowska.

- Takie bezmyślne eliminowanie składników diety może być nawet szkodliwe - dodaje Karolina Lubas.

3. Warzywa krzyżowe

Czy kapusta, kalafior, brokuły, a nawet rzodkiewka czy gorczyca są zakazane w diecie pacjentów z chorobami tarczycy?

- Dieta byłaby zagrożeniem tylko wtedy, gdybyśmy jedli wyłącznie warzywa krzyżowe. Faktycznie mogłoby to doprowadzić do niedoczynności. Poza tym nie ma takich obaw – mówi endokrynolog.

A dietetyczka zwraca uwagę, że jeśli obawiamy się warzyw krzyżowych, to warto pamiętać o jednej zasadzie.

- Mówi się, że warzywa krzyżowe mogą być szkodliwe dla chorych na tarczycę, bo zawierają goitrogeny. Nie trzeba jednak wykluczać ich z diety – gotowanie, co ważne bez przykrycia, by ułatwić wyparowanie niekorzystanych związków – ogranicza ich działanie i ilość w pożywieniu. Warzywa krzyżowe powinny pojawiać się w diecie, także chorych na tarczycę, ale niekoniecznie codziennie – mówi Karolina Lubas.

4. Żywność wysokoprzetworzona

Zdaniem dietetyczki to właśnie żywność przetworzoną możemy obwiniać o stan naszego zdrowia.

- Jeśli będziemy mieć dietę pełną fast foodu i innych niezdrowych produktów, jeśli nie będziemy przykładać należytej wagi do tego, co jemy, to faktycznie będzie to miało wpływ na gospodarkę hormonalną – przestrzega ekspertka.

5. Te produkty i suplementy warto włączyć do diety

Co zatem warto włączyć do diety? Endokrynolog uważa, że podstawą jest dobrze zbilansowana dieta, a dietetyczka mówi wprost: odpowiednią dietą możemy zrobić bardzo wiele.

W diecie chorego ważną rolę odgrywają także kwasy omega-3, które możemy pozyskać wraz z dietą, a także witamina D3, którą należy suplementować dodatkowo. A co z jodem?

5.1. Jod

Jod to jeden z najważniejszych dla tarczycy pierwiastków, jednak wiele osób z chorobami tarczycy pokłada w nim zbyt duże nadzieje.

- W przypadku niedoczynności tarczycy, gdy część narządu jest po prostu zniszczona, podawanie suplementu nie ma większego znaczenia. Komórki są niewydolne i suplementacja jodem nie powoduje przywrócenia prawidłowej pracy tarczycy – mówi dr Piotrowska. - Jod hamuje TSH, w związku z tym suplementacja tego pierwiastka może spowodować, że poziom TSH w badaniach będzie niższy. Ale to nie znaczy, że choroba ustępuje - dodaje.

Dietetyczka z kolei podkreśla, że od kiedy w Polsce sól się joduje, nie mamy powodów do obaw o niedobory.

- Trzeba uważać na duże ilości jodu, by nie doszło do nadczynności – mówi Karolina Lubas. - Nie zalecam dodatkowej suplementacji jodu, raczej skupiłabym się na selenie - wyjaśnia.

6. Selen i cynk

- Selen to rzadki pierwiastek, ale bardzo ważny dla tarczycy. W naszej diecie jest go zdecydowanie za mało, więc by uzupełnić jego braki, zazwyczaj zaleca się jedzenie kilku orzechów brazylijskich dziennie – tłumaczy dietetyczka.

Wraz z cynkiem selen bierze udział w ważnych procesach w naszym organizmie, a ich niedobory nie są wcale takie rzadkie. Cynk znajdziemy w pestkach dyni i nasionach słonecznika, kaszy gryczanej, wątróbce i żółtym serze, jajach, rybach oraz owocach morza.

7. Jagody

To właśnie jagody są istotnym elementem diety przeciwzapalnej.

- Wśród bardzo ważnych produktów o działaniu przeciwzapalnym znajdują się jagody. Mają całe mnóstwo antyoksydantów, więc warto je spożywać regularnie – mówi dietetyczka. - Podstawą dla osób mających kłopoty z tarczycą jest dieta przeciwzapalna, opierająca się w głównej mierze na jednej z najzdrowszych diet świata, czyli diecie śródziemnomorskiej - dodaje.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze