Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Emilia Kołodziejska

Co na kaca? Najlepsze i najgorsze produkty, napoje, jedzenie

Avatar placeholder
31.03.2021 14:46
Co pomoże na kaca? M.in. woda i napoje izotoniczne
Co pomoże na kaca? M.in. woda i napoje izotoniczne (Grafika / Shutterstock)

Poranek. Z wielkim trudem otwierasz jedno oko, potem drugie. Twoje powieki są ciężkie, jak gdyby ktoś przymocował do nich ciężarki. Wydaje ci się, że twoja głowa za chwilę wybuchnie. Próbujesz wstać, jednak twój żołądek oponuje, więc kładziesz się z powrotem, a po chwili zadajesz sobie pytanie: "co na kaca?"

spis treści

1. Co na kaca?

Skutki intensywnego picia alkoholu mogą boleśnie dać się we znaki następnego dnia. Zatem: co na kaca pomaga najlepiej? Okazuje się jednak, że możesz sobie pomóc, sięgając do lodówki po odpowiednie produkty. Które pomogą ci wyleczyć kaca, a które sprawią, że dolegliwości utrzymają się jeszcze przez wiele godzin?

Zanim poznamy spożywczą receptę na syndrom dnia wczorajszego, warto najpierw dowiedzieć się, co to jest kac. Wiemy już, że standardowe objawy kaca to nudności, nadwrażliwość na światło, silny ból głowy, biegunka i upośledzenie motoryki ciała. Wszystkie te dolegliwości spowodowane są zmianami chemicznymi w organizmie. Te z kolei wywoływane są przez toksyczne substancje, które znajdują się w składzie wypitych poprzedniego wieczoru alkoholi.

Zobacz film: "Najgorsze sposoby leczenia kaca"

Niestety, w przypadku kaca jeszcze wiele naukowych faktów nie zostało zbadanych, dlatego każdy z nas na własną rękę, metodą prób i błędów, chce pozbyć się uciążliwych dolegliwości. To fakt, jak najszybciej powinniśmy uzupełnić niezbędne składniki odżywcze, płyny, witaminy i minerały, które pomogą wydalić toksyny i zmniejszyć skutki oddziaływania substancji chemicznych z alkoholu na nasz organizm. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie postawione na początku: co na kaca pomaga najlepiej?

2. Napoje, które pomagają na kaca

2.1. Kawa po cygańsku

To hit ostatnich miesięcy. Teraz będzie ci w to trudno uwierzyć, ale ta magiczna mikstura to kawa z... cytryną. Możesz ją wypić jeszcze przed imprezą. Pomoże również, gdy dnia następnego przeklinasz wszystkie złe decyzje z poprzedniego wieczora.

Zrób sobie filiżankę espresso. Przekrój cytrynę na pół i wyciśnij 5 kropli soku. Raczej nie będziesz rozkoszować się smakiem - po prostu wypij. Na pewno postawi cię na nogi.

2.2. Woda na kaca

Jak wiadomo, woda to eliksir życia, dlatego powinna być twoim priorytetem, gdy po przebudzeniu ból głowy rozsadza ci czaszkę. Alkohol to napój moczopędny, dlatego jeśli nie uzupełnisz płynów, organizm zacznie je pobierać z zapasów dostępnych w ciele, o czym poinformuje cię np. ból głowy. Wypicie szklanki wody przed położeniem się do łóżka pozwoli zapobiec porannym dolegliwościom bólowym. Nie zaszkodzi też, gdy kładąc się spać po imprezie, postawisz przy łóżku butelkę niegazowanej wody i będziesz ją popijać w ciągu nocy.

2.3. Napoje izotoniczne

Słodkie napoje przeznaczone dla sportowców mogą niekiedy przysporzyć więcej szkody niż pożytku, ale w przypadku „kaca mordercy” napoje izotoniczne z pewnością nie zaszkodzą. Sięgnij po nie zwłaszcza wtedy, gdy mdłości zamieniły się w wymioty, aby uzupełnić poziom płynów i elektrolitów w organizmie.

Najlepiej jednak, gdy sięgniesz po wodę kokosową, w której składzie znajdziemy 5 rodzajów elektrolitów, które występują też w ludzkiej krwi. To właśnie z tego względu woda kokosowa jest najlepiej nawadniającym napojem.

2.4. Napar z mięty pieprzowej lub imbiru

Jeśli dolegliwości żołądkowe na kacu nie dają ci spokoju, sięgnij po napar z mięty pieprzowej lub imbiru. Badania pokazują, że herbata z imbirem skutecznie zmniejsza nudności, natomiast herbata z mięty pieprzowej już przez nasze babcie znana była jako skuteczne remedium na zmniejszenie nudności i wymiotów, a także lek na ból brzucha.

2.5. Sok owocowy

Sięgnij po szklankę soku jabłkowego lub żurawinowego, żeby szybciej odzyskać energię i chęć do wstania z łóżka. Fruktoza pochodząca ze słodkich owoców daje organizmowi natychmiastowy zastrzyk energii. Pomaga też przyspieszyć metabolizm i pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji i toksyn pochodzących z alkoholu. Sok z żurawiny lub jabłek posiada też dużo wody i witamin, dzięki czemu doskonale nawadnia.

2.6. Sok z kiszonych ogórków

Może to dziwne, ale sok pozostały po kiszonych ogórkach lub kiszonej kapuście, zawierający ocet, sól i wodę, to jeden z nawadniających napojów, którymi możesz wspomóc swój organizm. W dodatku uzupełnia poziom elektrolitów i sodu. Aby następnego dnia po imprezie nie czuć bolesnych skutków picia alkoholu, wypij szklankę soku z kiszonek przed pójściem spać, a drugą zaraz po tym, jak wstaniesz z łóżka.

Poznaj 9 mitów na temat alkoholu
Poznaj 9 mitów na temat alkoholu [10 zdjęć]

Alkohol to najpowszechniej używana używka, który sprawia, że jego entuzjaści często trafiają na pogotowie.

zobacz galerię

3. Jedzenie, które pomaga na kaca

3.1. Banany, kiwi i szpinak

Te owoce i warzywa są wręcz naszpikowane potasem, którego podczas kaca potrzebujesz najbardziej. Potas to składnik mineralny, który jest jednocześnie ważnym elektrolitem uszczuplanym zazwyczaj w wyniku moczopędnego działania alkoholu.

Jeśli jednak czujesz, że sałatka przygotowana z bananów, kiwi i szpinaku może nie zadomowić się w twoim układzie pokarmowym, to zblenduj te składniki, dolewając odrobinę niegazowanej wody lub jogurtu. Takie smoothie to najlepsze lekarstwo na porannego kaca.

3.2. Jajka

Nie bez powodu wstając rano na kacu, marzysz o pysznej jajecznicy – twój organizm wie, czego teraz ci potrzeba. Jajka pełne są wartościowych aminokwasów, takich jak cysteina i tauryna. Tauryna poprawia pracę wątroby i pomaga zapobiegać jej chorobom powodowanym np. przez duże dawki alkoholu. Z kolei cysteina rozkłada aldehyd octowy, czyli substancję chemiczną powodującą ból głowy, który mija, gdy wątroba poradzi sobie z rozłożeniem etanolu.

3.3. Rosół

Nic tak dobrze nie działa na podrażniony alkoholem układ pokarmowy, jak domowej roboty rosół z makaronem. Nie tylko ukoi żołądek, ale też zaspokoi apetyt i uzupełni poziom wody i sodu w organizmie. Jeśli w dodatku zjesz ugotowane mięso z kurczaka i warzywa, na których gotował się rosół, zapewnisz organizmowi odpowiednią dawkę cysteiny, która pomoże mu się uporać z bólem głowy.

3.4. Owies

Owsianka z pewnością nie jest daniem, o którym marzysz, wstając po imprezie z bólem głowy. Jednak płatki owsiane zapewnią ci niezbędne w tym trudnym czasie składniki odżywcze oraz witaminy z grupy B, wapń, magnez i żelazo. W dodatku owies pomoże ci w neutralizowaniu kwasów w organizmie i podniesie poziom cukru we krwi, co da ci natychmiastowy zastrzyk energii.

3.5. Pomidory

Z pewnością nie masz teraz ochoty na Bloody Mary. Pomiń więc alkohol i do szklanki wlej sam sok pomidorowy. Znajdziesz w nim mnóstwo likopenu, czyli przeciwutleniacza, który zmniejsza stany zapalne w organizmie. Ponadto pomidory zawierają fruktozę i witaminę C, która poprawia pracę wątroby i wspiera ją w radzeniu sobie z rozkładaniem alkoholu.

4. Jedzenie i napoje, których lepiej unikać

4.1. Tłuste potrawy

Wbrew powszechnej opinii tłuste potrawy nie są skutecznym lekarstwem na kaca. Duży tłuszczowy posiłek może zapobiec przyszłemu bólowi głowy, ale na pewno go nie wyleczy. Zamiast więc sięgać po smażony boczek, pomyśl o nim dzień wcześniej i zjedz go przed pójściem na imprezę.

Tłuste potrawy przed piciem alkoholu zapobiegną jego wchłonięciu do krwiobiegu i zabezpieczą błonę śluzową żołądka. Smażone potrawy na kacu mogą jedynie podrażnić żołądek, dlatego ich zjedzenie lepiej odłożyć w czasie.

4.2. Leczenie kaca alkoholem

Któż z nas w akcie desperacji nie posłuchał popularnej porady na temat kaca: klin klinem. Ta pradawna "mądrość", która nakazuje leczenie kaca alkoholem, może doprowadzić do jeszcze poważniejszych problemów w ciągu dnia. Sięgając rano na kacu po zimne piwo, masz wrażenie, że czujesz się lepiej? Nie łudź się: w ciągu dnia objawy odwodnienia organizmu znacznie się nasilą.

4.3. Kawa

Kawa to pierwsze, na co mamy ochotę po przebudzeniu na kacu, mając nadzieję, że nie tylko zmniejszy przykre dolegliwości, ale też doda nam energii i postawi na nogi. Tymczasem kawa, podobnie jak alkohol, ma działanie moczopędne, dlatego może doprowadzić do jeszcze większego odwodnienia organizmu i nasilenia bólu głowy. Dlatego chcąc się odpowiednio nawodnić, sięgnij po wodę, domowe smoothie pełne potasu lub herbatę ziołową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze