Zupa długowieczności. Najstarsza rodzina świata zdradza przepis
Jeśli marzy ci się długie życie w doskonałym zdrowiu, warto skorzystać z porad rodziny Melis. To dziewiątka rodzeństwa, która może pochwalić się rekordem świata w długowieczności. Rodzina z Sardynii twierdzi, że ich sekret skrywa się w pożywnym daniu.
1. (Nie)zwykła zupa sekretem długowieczności
W 2012 roku rodzeństwo Melis zostało uznane przez Komisję Rekordów Guinnessa za najstarsze rodzeństwo na świecie pod względem łącznego wieku. Ich tajemnica podobno tkwi... w niezwykłej zupie.
Cała rodzina zasmakowała w sardyńskiej zupie warzywnej minestrone. Mieszkańcy Sardynii ogólnie słyną z zamiłowania do śródziemnomorskiej diety i długiego życia w dobrym zdrowiu, a pożywne danie często gości na ich stołach.
Sardyńską zupę warzywną minestrone można przygotować z sezonowych warzyw. Nie może w niej zabraknąć fasoli i fregoli, czyli rodzaju sardyńskiego makaronu wyrabianego z ciasta z semoliny.
Rodzeństwo Melis ujawniło, że często spożywa zupę, a także stroni od mięsa. Nie znoszą też bezczynności, a każdą wolną chwilę spędzają na domowych obowiązkach lub uprawie ogródków warzywnych.
2. Przepis na zupę minestrone
Powszechnie uważa się, że dieta jest jednym z kluczowych powodów, dla których tak wielu mieszkańców Sardynii dożywa swoich setnych urodzin. Na włoskiej wyspie głównie spożywa się świeże warzywa sezonowe, mnóstwo fasoli, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.
Do przygotowania sardyńskiej zupy warzywnej minestrone zgodnie z przepisem rodziny Melis będziemy potrzebować:
- 1/2 szklanki fasoli (w zależności od preferencji),
- 1/3 szklanki ciecierzycy,
- 7 łyżek oliwy z oliwek,
- 1 cebulę,
- 2 średnie marchewki,
- 2 średnie łodygi selera,
- 4 ząbki czosnku,
- 1 puszkę pomidorów,
- 3 średnie ziemniaki,
- 1 szklankę kopru włoskiego,
- 2 łyżki natki pietruszki,
- 2 łyżki świeżych liści bazylii,
- 1/4 szklanki drobno startego pecorino Romano,
- 1 szklanka fregoli, kuskusu lub makaronu acini di pepe,
- pieprz i sól.
Fasolę, bób i ciecierzycę należy moczyć przez noc, a następnie odcedzić i dobrze przepłukać.
Trzy łyżki oliwy rozgrzewamy w dużym garnku na średnim ogniu, dodajemy posiekaną cebulę i pokrojoną w kostkę marchewkę oraz selera. Gotujemy mieszając przez ok. 5 minut. Gdy warzywa są miękkie, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.
Do garnka dodajemy pokrojone ziemniaki, pomidory, koper włoski, pietruszkę i bazylię oraz odsączoną fasolę i ciecierzycę. Całość zalewamy wodą, by wszystko zakryć. Zwiększamy ogień i doprowadzamy do wrzenia.
Po zagotowaniu wody zmniejszamy ogień i gotujemy do czasu, gdy fasola zrobi się miękka. Dodajemy makaron i dwie szklanki wody oraz pół łyżeczki soli i pieprzu. Jeśli zupa wydaje się zbyt gęsta, dodajemy więcej wody.
Zupę gotujemy do czasu, gdy makaron jest miękki. Po podaniu do każdej miski należy dodać łyżkę startego sera.
Minestrone można urozmaicić dodając łyżkę koncentratu pomidorowego. Warto też poeksperymentować z warzywami. Świetnie sprawdzi się cukinia, kapusta, fasolka szparagowa, brokuł, a także kalafior.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl