Najzdrowsza wiosenna zupa, czyli botwinka według Magdy Gessler
Szczyt sezonu na młode buraki trwa w najlepsze. Warzywa te pojawiają się na stołach w wielu odsłonach. Potraw z wykorzystaniem buraków jest naprawdę dużo, a na ich czele jest oczywiście zupa z botwiną. Jak przygotowuje ją Magda Gessler?
1. Po co jeść buraki?
Buraki to jedne z najzdrowszych warzyw na świecie. Zawierają witaminę C, A, witaminy z grupy B. Są też bogate w żelazo, miedź, magnez, potas oraz błonnik. Zawierają betaninę, która chroni przed działaniem wolnych rodników.
Buraki mają właściwości antynowotworowe oraz wpływają pozytywnie na działanie układu krwionośnego. Są niezbędne w diecie przeciw anemii. Buraki wzmacniają też odporność, działają bowiem przeciwwirusowo.
2. Najzdrowsze potrawy z buraków
Buraki możesz piec, gotować, jeść na surowo i wykonywać z nich liczne przetwory. Wykorzystasz je do surówek, sałatek oraz dań obiadowych. Przygotujesz z nich pyszne zupy, chłodniki, kremy, a nawet desery! Możesz łączyć je też z mięsem i innymi warzywami.
Z kolei botwinę, czyli młode liście buraka ćwikłowego, możesz dodawać do sałatek, zup, chłodników, ale też wykorzystać je jako farsz do naleśników i pierogów.
Botwinka według Magdy Gessler
Botwinka według Magdy Gessler to zupa, którą restauratorka podczas "Kuchennych rewolucji" wprowadziła do menu w wielu lokalach.
Do jej przygotowania potrzebne są:
- 2 pęczki botwinki,
- szklanka kwasu z buraków,
- 300 g cielęciny z kością,
- seler, por, marchewka, pietruszka,
- łyżka mąki pszennej,
- sok z cytryny,
- śmietana 18 proc.,
- ziarenka pieprzu,
- posiekany koperek,
- szczypta cukru i szczypta soli,
- jajka ugotowane na twardo.
Mięso zalewamy wodą, solimy, zagotowujemy i dodajemy warzywa. Całość gotujemy pod przykryciem ok. 40-45 min, przecedzamy. Do wywaru dodajemy pokrojoną botwinkę, całość gotujemy ok. 10 minut. Następnie wlewamy sok z cytryny i kwas z buraków. Solimy, doprawiamy pieprzem.
W międzyczasie łyżkę mąki i szczyptę soli mieszamy w kubeczku z zimną wodą. Dolewamy potem odrobinę ciepłej zupy, mieszamy, wlewamy do garnka, zagotowujemy. Śmietanę także mieszamy w kubeczku z ciepłą zupą i wlewamy do garnka.
Zupę podajemy z ugotowanymi jajkami, posypujemy koperkiem.
Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski