Trwa ładowanie...

Popularny błąd. Orzechy staną się bezwartościowe

 Karolina Rozmus
22.11.2023 16:15
Nie pozbawiaj skórki. W ten sposób tracą cenne właściwości
Nie pozbawiaj skórki. W ten sposób tracą cenne właściwości (Getty Images)

Uznawane za najzdrowsze spośród orzechów z uwagi na bogactwo kwasów omega-3. Badania dowodzą, że regularnie spożywane obniżają poziom cholesterolu, zbijają ciśnienie i zapobiegają chorobom układu krążenia. Jest jeden warunek: z orzechami włoskimi trzeba obchodzić się ostrożnie.

spis treści

1. Jedz dla zdrowia mózgu i serca

Orzechy włoskie charakteryzują się korzystnym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6, są też cennym źródłem aminokwasów, witamin z grupy B i minerałów tj. jak magnez, potas, mangan, jod czy fosfor i cynk. Włączenie ich do diety zapewnia wiele korzyści, szczególnie dla mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 sprawiają, że orzechy mogą poprawić pamięć poznawczą i opóźnić wystąpienie schorzeń neurodegeneracyjnych.

Orzechy włoskie to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych
Orzechy włoskie to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (Pixabay)

Najnowsze wyniki badań opublikowane na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition", wskazują, że orzechy włoskie mogą też chronić przed chorobami układu krążenia. Analiza 26 badań z udziałem ponad tysiąca osób dowiodła, że orzechy mogą o trzy procent zmniejszać stężenie cholesterolu całkowitego, o cztery procent – cholesterolu LDL, a o niemal sześć procent trójglicerydów.

Zobacz film: "Właściwości orzechów włoskich"

Dodatkowo dieta bogata w orzechy włoskie może redukować o prawie 4 mg/dl stężenie apoproteiny B, białka powiązanego z chorobami układu krążenia. Takie działanie orzechy zawdzięczają obecności wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów alfa-linolenowego i linolowego, które działają przeciwzapalnie i wpływają korzystnie na lipidogram.

Dzięki obecności błonnika i prebiotyków wspierają także funkcjonowanie jelit, wzmacniają odporność, a do tego sycą. Wszystkie te korzyści wynikające z regularnego spożywania orzechów włoskich można z łatwością zniweczyć.

2. Uważaj! Orzechy staną się bezwartościowe

Sięgając po orzechy, popełniamy często co najmniej jeden z błędów. W przypadku orzechów włoskich jest to pozbawianie ich skórki. W sklepach można dostać obrane, blanszowane orzechy. Niekiedy również, kupując orzechy w łupinach, samodzielnie ściągamy skórkę, uprzednio zalewając je wrzątkiem. To błąd. W skórce kryją się cenne polifenole o działaniu antyoksydacyjnym, a także błonnik. Jeszcze większym błędem jest zalewanie orzechów wrzątkiem, bo w ten sposób bezpowrotnie niszczone są kwasy omega-3 i omega-6. Na to samo narażamy orzechy, jeśli podprażymy je na patelni, dodamy do ciasta bądź będziemy je karmelizować.

Bardzo ważne jest również prawidłowe przechowywanie orzechów. Trzymanie ich w miejscu nasłonecznionym także prowadzi do utraty cennych kwasów tłuszczowych, które pod wpływem temperatury i promieniowania UV jełczeją błyskawicznie. Znacznie gorszym błędem jest jednak nieodpowiednie zabezpieczenie orzechów przed wilgocią. Sprzyja ona rozwojowi pleśni. Grzyby z rodzaju Aspergillus mogą produkować aflatoksyny, które wykazują działanie mutagenne, kancerogenne i genotoksyczne.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze