Najzdrowszy olej. W miesiąc wypłukuje cholesterol z tętnic
Badania opublikowane na łamach "Molecules" wskazują na potencjał drzemiący w owocach czarnej porzeczki. U pacjentów, którym podawano olej z czarnej porzeczki, już po niespełna miesiącu terapii spadał poziom cholesterolu. To ważne dla Polaków badania, bowiem z wysokim cholesterolem zmaga się blisko 20 mln z nas.
1. Zbyt wysoki poziom cholesterolu może nie dawać żadnych objawów
Cholesterol jest niezbędny m.in. do wytwarzania hormonów płciowych, nadnerczowych, witaminy D3 oraz kwasów żółciowych. W nadmiarze jest szkodliwy. Tzw. zły cholesterol (LDL), czyli lipoproteiny, transportują cholesterol z wątroby do komórek ciała. Jeżeli jego poziom jest zbyt wysoki, może dochodzić do odkładania złogów w tętnicach, a to z kolei skutkuje blokowaniem przepływu krwi i tlenu. W konsekwencji rośnie ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
- U większości pacjentów wysokie stężenie cholesterolu w ogóle nie powoduje dolegliwości, objawy pojawiają się, dopiero, gdy hipercholesterolemia spowoduje powikłania, jak zwężenie tętnic doprowadzających krew do serca, wtedy pojawiają się bóle w klatce piersiowej, czyli dusznica albo zawał serca, do mózgu, czego objawem może być udar mózgu albo np. do nóg, co objawia się bólami mięśni nóg przy chodzeniu - tłumaczy prof. Piotr Jankowski z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.
2. Olej z czarnej porzeczki na wysoki cholesterol
Eksperci wskazują, że wysoki poziom cholesterolu to jasny sygnał, że konieczna jest zmiana stylu życia. Szacuje się, że dzięki temu nawet u 20-25 proc. pacjentów udaje się obniżyć jego poziom. W większości przypadków konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych.
Badania opublikowane na łamach czasopisma "Molecules" wykazało, że po 29 dniach przyjmowania oleju z czarnej porzeczki spadał poziom całkowitego cholesterolu. Eksperci podkreślają, że badanie obejmowało zdrowe, młode kobiety, a nie osoby z poważnymi zaburzeniami poziomu lipidów.
- Czarne porzeczki są cenione za wpływ na krążenie, korzystnie wpływają też odporność i funkcję układu sercowo-naczyniowego - wyjaśnia farmaceuta kliniczny Mike Wakeman.
Autorzy badań wskazują, że tego typu terapie mogą być pomocne u pacjentów z zaburzeniami lipidów. Ale uwaga, nie wszyscy mogą spożywać czarną porzeczkę - wchodzi w interakcje z niektórymi lekami przeciwpsychotycznymi i ograniczającymi krzepliwość. Przeciwskazaniem jest też przyjmowanie leków na nadciśnienie, bo czarne porzeczki mogą nasilić ich działanie.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl