Trwa ładowanie...

Najzdrowszy wśród miodów. Zapobiega miażdżycy, dba o mózg, serce, żołądek

 Katarzyna Kurek
20.11.2023 13:25
Miody na jesień. Tak wybierzesz najzdrowszy
Miody na jesień. Tak wybierzesz najzdrowszy (Getty Images)

Jesienią i zimą na lokalnych targach i bazarach można znaleźć wiele rodzajów miodu. Różnią się one między sobą nie tylko smakiem i konsystencją, ale także właściwościami. W zależności od rodzaju mogą chociażby łagodzić kaszel i ból gardła, zapobiegać infekcjom, czy działać napotnie. Który miód zapewnia największe korzyści dla zdrowia?

spis treści

1. Rodzaje miodu

Ze względu na źródło pochodzenia, miód dzieli się na spadziowy, nektarowy oraz mieszany. Miód spadziowy powstaje ze spadzi, czyli wydzieliny czerwców, miodówek oraz mszyc, które żerują na liściach i igłach drzew. Tego rodzaju miody są wyraziste w smaku, nieco cierpkie, mają też ciemne zabarwienie.

Miody spadziowe mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze, przez co uznawane są za naturalny antybiotyk. Świetnie sprawdzają się przy infekcjach górnego układu oddechowego i w stanach zapalnych przewodu pokarmowego.

Zobacz film: "Najlepszy miód na przeziębienia"

Z kolei miody nektarowe, to te, które powstają z roślin wydzielających nektar. W zależności od rodzaju kwiatów mogą mieć one odmienny smak, barwę, zapach i konsystencję. Ponadto ich skład, a tym samym i właściwości, także bywają zróżnicowane.

Najpopularniejsze miody nektarowe to:

  • Miód gryczany – uznawany za jeden z najzdrowszych miodów. Pozyskiwany jest z kwiatów gryki. Ma brązową barwę, lekko piekący, słodki smak. Wspiera serce i układ krążenia, zapobiega miażdżycy. Wspomaga pracę żołądka i trawienie, a także dba o mózg - łagodzi negatywne objawy stresu.
  • Miód wielokwiatowy – powstaje z wielu rodzajów kwiatów, w zależności od roślin występujących w okolicy danej pasieki. Miody wielokwiatowe działają wzmacniająco na organizm oraz łagodzą objawy kataru siennego i alergii.
  • Miód lipowy – jest pozyskiwany z nektaru lipy. Ma delikatny smak, dlatego też polecany jest zwłaszcza dzieciom. Działa wykrztuśnie, napotnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgorączkowo.
  • Miód rzepakowy – ma łagodny, nieco mdły smak. Z uwagi na sporą zawartość glukozy i innych cukrów prostych, świetnie odżywia organizm, wzmacnia i dodaje energii. Wspiera regenerację podczas rekonwalescencji, stymuluje układ odpornościowy i przyspiesza gojenie ran.
  • Miód wrzosowy – jest gęsty, esencjonalny, ma naturalny zapach wrzosu. Ma silne działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Zalecany jest zwłaszcza przy chorobach układu moczowego.

2. Gdzie kupić prawdziwy miód?

Znalezienie i kupienie prawdziwego miodu z pasieki bywa trudne. W sprzedaży dostępnych jest wiele sztucznych miodów, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od prawdziwych. Podróbki nie mają jednak prozdrowotnych właściwości, za to nierzadko zawierają aromaty, wypełniacze, barwniki, czy cukier.

Dlatego też zaleca się, by miody kupować tylko w sprawdzonych miejscach, w lokalnych pasiekach i od zaprzyjaźnionych pszczelarzy.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze