Trwa ładowanie...

Nalewka z oregano odtruwa i koi nerwy. Wystarczą 2 składniki

 Katarzyna Kurek
11.04.2023 11:05
To przygotowania tej nalewki wystarczą tylko 2 składniki
To przygotowania tej nalewki wystarczą tylko 2 składniki (Getty Images)

Oregano to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale także cenny surowiec zielarski o wielu prozdrowotnych właściwościach. Można wykorzystać je chociażby do przygotowania leczniczej nalewki, która świetnie sprawdza się w walce ze stresem, osłabieniem czy częstymi infekcjami.

spis treści

1. Lebiodka pospolita

Lebiodka pospolita (oregano, dziki majeranek) z uwagi na swój bogaty skład jest doskonałym surowcem na domowe nalewki. Roślina jest cennym źródłem witamin (A, C, K, witamin z grupy B), minerałów (miedź, potas, wapń, cynk, żelazo), karotenu czy olejków eterycznych – tymol, fenole, terpien, karwakrol i limonen. Zawiera też garbniki, flawonoidy, fenolokwasy i fitosterole.

Wszystko to sprawia, że oregano ma szereg właściwości prozdrowotnych. Roślina wzmacnia organizm, przez co świetnie sprawdza się w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje dróg oddechowych. Ma działanie wykrztuśne, napotne, rozgrzewające, co wspomaga leczenie przeziębienia i kaszlu.

Zobacz film: "Cudowne działanie przypraw. Zmniejszają skutki tłustej diety"

Oregano ma też silne właściwości antyoksydacyjne, zmniejsza stres oksydacyjny, zwalcza wolne rodniki. Działa uspokajająco, dlatego świetnie sprawdza się przy takich problemach, jak stres, niepokój, wahania nastroju, czy bezsenność. Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację.

Dziki majeranek wspomaga produkcję soków żołądkowych, przez co poprawia trawienie. Działa też rozkurczowo, odtruwająco. Sprawdza się przy bólach brzucha, wzdęciach, niestrawności, czy zapaleniu żołądka. Roślina ma działanie przeciwpasożytnicze. Hamuje także rozwój niektórych bakterii i grzybów, co dobrze wpływa na równowagę mikroflory jelitowej.

2. Tylko dwa składniki

Na nalewkę najlepiej sprawdzi się świeże ziele. Można zebrać je w okolicy lipca i sierpnia (początek okresu kwitnienia).

Jedną szklankę ziela należy przesypać do wyparzonego słoja i zalać 500 ml alkoholu 40 proc. Nalewkę trzeba zakręcić i odstawić w ciemne miejsce przynajmniej na miesiąc. Słojem co kilka dni należy wstrząsnąć. Po upływie miesiąca miksturę należy przecedzić i rozlać do szklanych butelek.

Nalewkę z oregano w celach leczniczych spożywa się w dawkach 5-10 ml maksymalnie dwa razy dziennie.

3. Czy nalewka z oregano jest dla każdego?

Nalewka z oregano nie jest wskazana w przypadku niskiego ciśnienia, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Przeciwwskazaniem jest także miesiączka, czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Z uwagi na zawartość alkoholu nalewki nie powinny pić kobiety w ciąży, karmiące piersią i osoby poniżej 18. roku życia.

Katarzyna Kurek, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze