Trwa ładowanie...

Napój, który wydłuża życie. Tyle warto pić, by uchronić się przed rakiem, zawałem, udarem

 Karolina Rozmus
01.10.2022 12:42
Trzy lub cztery filiżanki kawy dziennie mogą wpływać pozytywnie na zdrowie
Trzy lub cztery filiżanki kawy dziennie mogą wpływać pozytywnie na zdrowie (Getty Images)

1 października przypada Międzynarodowy Dzień Kawy. Z tej okazji warto sobie przypomnieć, dlaczego kawa o poranku nie jest taka zła. Co ciekawe, według najnowszych badań nie tylko ta czarna, świeżo mielona ma zbawienny wpływ na zdrowie, ale i inne rodzaje. Regularne sięganie po kawę zmniejsza ryzyko raka, zawału, udaru, cukrzycy a nawet depresji. Kawa dosłownie wydłuża życie - u pijących dwie lub trzy filiżanki dziennie zagrożenie zgonem z jakiejkolwiek przyczyny było znacząco mniejsze.

spis treści

1. Rozpuszczalna i bezkofeinowa też są zdrowe

- Kawa jest zdrowa, choć w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, że należy do używek i może nawet szkodzić. Ja się z tym nie zgadzam, gdyż kawa ma wiele cennych właściwości, w tym działanie antyoksydacyjne. Kawa poprawia sprawność mentalną oraz może korzystnie wpływać na układ sercowo-naczyniowy – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Luiza Napiórkowska, diabetolog, endokrynolog i internista.

Potwierdza to najnowsze badanie, które ukazało się na łamach "European Journal of Preventive Cardiology". Australijscy naukowcy wykorzystali dane z brytyjskiej bazy danych Biobank, rekrutując do projektu dorosłych w wieku 40-69 lat. Chcieli sprawdzić powiązania między różnymi rodzajami kawy a ryzykiem śmiertelności z jakiegokolwiek powodu oraz chorobami sercowo-naczyniowymi, tj. choroba wieńcowa, zastoinowa niewydolność serca i udarem niedokrwiennym.

Zobacz film: "Kawa wydłuża życie. Wyniki badań zaskakują"
Trzy lub cztery filiżanki kawy dziennie mogą wpływać pozytywnie na zdrowie
Trzy lub cztery filiżanki kawy dziennie mogą wpływać pozytywnie na zdrowie (Pixabay)

449 563 osób poproszono o wypełnienie ankiety dotyczącej tego, jaką kawę i jak często piją. Mediana obserwacji wyniosła 12,5 roku.

Wyniki przedstawiały się następująco:

  • kawa rozpuszczalna – 44,1 proc. ankietowanych,
  • kawa mielona – 18,4 proc.,
  • kawa bezkofeinowa – 15,2 proc.

22,4 proc. osób zadeklarowało, że nie pija kawy.

Naukowcy, analizując ankiety, wzięli pod uwagę czynniki takie jak otyłość czy cukrzyca, palenie tytoniu oraz spożycie kawy i herbaty.

Na przestrzeni kilkunastu lat odnotowali śmierć łącznie 27 809, co odpowiada 6,2 proc. uczestników. Ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było mniejsze u kawoszy pijących dwie lub trzy filiżanki dziennie.

2. Ryzyko zgonu spada nawet o 27 proc.

- W tym dużym badaniu obserwacyjnym kawa mielona, rozpuszczalna i bezkofeinowa wiązały się z równoważnym zmniejszeniem częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych i zgonów z powodu chorób układu krążenia lub z dowolnej przyczyny – powiedział autor badania, profesor Peter Kistler z Baker Heart and Diabetes Research Institute w Melbourne.

Zdaniem badaczy ryzyko zgonu spada:

  • w przypadku kawy rozpuszczalnej – o 11 proc.
  • w przypadku kawy bezkofeinowej – o 14 proc.
  • w przypadku kawy mielonej – o 27 proc.

Ryzyko chorób sercowo-naczyniowych zgodnie z badaniami obniża się natomiast o 20 proc. w przypadku kawy mielonej oraz o sześć proc. i dziewięć proc. dla amatorów kawy bezkofeinowej oraz instant. Ryzyko arytmii natomiast jest mniejsze tylko w przypadku kawy rozpuszczalnej oraz mielonej – spada odpowiednio o 12 proc. i 17 proc., przy czym najbardziej spektakularne efekty dotyczą spożycia od czterech do pięciu filiżanek kawy mielonej.

Co ciekawe, nie ma powodów, by nie ufać wynikom badania. W ubiegłym roku naukowcy z Uniwersytetu Chung-Ang zbadali koreańską populację, sprawdzając, jak wpływa kawa na długość życia i serce. Jak podaje "Korean Herald", wnioski płynące z badań wskazują na to, że "zagrożenie śmiercią ze wszystkich przyczyn spada o 21 procent w przypadku uczestników, którzy pili więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie", z kolei ryzyko zgonu z powodu chorób serca zmniejsza się o 42 proc. już w przypadku jednej filiżanki dziennie.

3. Dlaczego warto pić kawę?

Prof. Kistler podkreśla, że niewielkie do umiarkowanego spożycie któregokolwiek z trzech rodzajów kawy powinno być uznane za element zdrowego stylu życia.

"Jedna filiżanka z rana dla przyjemności i zdrowia oraz miła świadomość, że w ciągu dnia wciąż jeszcze można bezpiecznie i zdrowo wypić dwie dodatkowe kawy" – informuje za pośrednictwem mediów społecznościowych kardiolog, dr Michał Chudzik, który przytoczył rezultaty pracy Australijczyków.

W czym tkwi potencjał kawy? Zdaniem prof. Kistlera kawa to zdecydowanie coś więcej niż tylko kofeina.

- Kofeina jest najbardziej znanym składnikiem kawy, ale napój ten zawiera ponad 100 biologicznie aktywnych substancji – mówi prof. Kistler – Jest prawdopodobne, że substancje inne niż kofeina były odpowiedzialne za pozytywne związki obserwowane pomiędzy piciem kawy, chorobami układu krążenia i przeżyciem. Nasze odkrycia wskazują, że nie należy zniechęcać do picia niewielkich ilości kawy wszelkiego rodzaju, ale można się nim cieszyć jako zachowaniem zdrowym dla serca.

"Nie można jeszcze zapomnieć o aspekcie społecznym picia kawy dla profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych i długiego życia. Kawa to również okazja do spotkań, rozmów, itd. - jednego z filarów długiego życia" – dodaje w kolejnym poście w mediach społecznościowych dr Chudzik.

Badania na przestrzeni lat potwierdzają, że kawa może mieć pozytywny wpływ także na inne aspekty naszego zdrowia: wpływa na metabolizm, może ograniczać ryzyko rozwoju cukrzycy, depresji, a nawet chroni przed nowotworami, w tym wątroby, jelita grubego, piersi czy prostaty.

- Oczywiście stwierdzenie, że dzięki prozdrowotnym właściwościom kawy nie zagraża nam zawał serca, nadciśnienie czy choroba Alzheimera, jest bardzo dużym uproszczeniem. Na te schorzenia ma wpływ wiele czynników, w tym nasze geny czy styl życia. Natomiast picie kawy jest jednym z elementów należących do zdrowego stylu życia, który możemy włączyć – podsumowuje dr Napiórkowska.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze