Napój pietruszkowy na wzmocnienie serca
Wielu z nas skarży się na bóle serca, których przyczyn próżno szukać na EKG. Najczęściej objawy te wynikają z nadmiernego stresu czy przemęczenia. To dolegliwości na tle nerwowym. Medycyna naturalna podpowiada – na zmęczone serce warto zastosować napój z pietruszki. Przepis ten znała już św. Hildegarda.
Dyskomfort odczuwany w okolicach klatki piersiowej może być pierwszym sygnałem ostrzegawczym. W ten sposób organizm informuje nas, że dzieje się coś złego. Jeżeli jednak badania kardiologiczne nic nie wykazują, przyczyn należy szukać w naszym stylu życia. Zła dieta, przewlekły stres czy brak aktywności fizycznej mogą być tutaj kluczowe.
1. Napój z pietruszki
Zgodnie z zaleceniami medycyny naturalnej, na zmęczone serce warto zastosować napój pietruszkowy. Do jego przygotowania potrzebować będziemy: 10 pęczków pietruszki, dwie łyżki octu winnego, dziesięć płaskich łyżek miodu oraz litr wina.
Do garnka wlewamy wino, ocet oraz posiekaną pietruszkę. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez kilka minut. Następnym krokiem jest dodanie do mikstury miodu. Garnek stawiamy ponownie na ogniu, uważając, by napój się nie zagotował. W przeciwnym razie miód straci swoje drogocenne właściwości. Następnie przecedzamy go przez sitko. Na koniec płyn przelewamy do szklanych (najlepiej ciemnych) butelek i szczelnie zamykamy.
Napój ten przepisywała już św. Hildegarda z Bingen, która wszystkim tłumaczyła, że składniki są jej objawiane. Właśnie dlatego płyn pietruszkowy nazywamy "winkiem nasercowym św. Hildegardy".
Według zaleceń warto go spożywać przy bólach serca, złym samopoczuciu oraz zmianach pogody. Dzienna dawka to od jednej do trzech łyżek stołowych.
2. Dlaczego pietruszka?
Zielone listki nie tylko wzmacniają serce. Pietruszka to bogactwo chlorofilu – związku oczyszczającego krew. W jej składzie znajdziemy witaminy A oraz te z grupy B, a także kwas foliowy, wapń, magnez, fosfor, potas czy żelazo. Zielona natka wspiera pracę nerek i wątroby, niweluje przykre objawy zgagi oraz rozpuszcza złogi cholesterolu. Wzmacnia odporność, reguluje poziom hormonów oraz wykazuje pozytywny wpływ na zęby i kości.