Trwa ładowanie...

Napoje gazowane rujnują zdrowie. To prawdziwa trucizna

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 08.12.2019 21:11
Napoje gazowane mogą powodować problemy ze zdrowiem
Napoje gazowane mogą powodować problemy ze zdrowiem (123rf.com)

Napoje gazowane są smaczne, słodkie i kuszące, ale badania nie pozostawiają złudzeń. Regularne ich spożywanie prowadzi do spustoszeń w organizmie. Niemal wszystkie narządy wewnętrzne cierpią, gdy je spożywasz.

spis treści

1. Napoje gazowane zawierają zbyt wiele cukru

Jeśli raz na długi czas zdarzy nam się wypić coś gazowanego, organizm nie od razu odczuje negatywne skutki. Wystarczy jednak regularnie sięgać po napoje gazowane, a konsekwencje mogą być poważne. Problemy powodowane spożyciem takich trunków dotyczą całego ciała – od zębów, przez nerki i wątrobę, aż po serce i układ krążenia.

Sztuczne barwniki, konserwanty, chemiczne dodatki i cukier, które znajdziemy w składzie, to prawdziwie toksyczna mieszanka.

Zobacz film: "Uwielbiała energetyki. Miała wątrobę jak alkoholik"
10 produktów, które uratują twoją wątrobę
10 produktów, które uratują twoją wątrobę [11 zdjęć]

To jeden z najważniejszych organów. Wątroba neutralizuje toksyny, usuwa szkodliwe substancje, wytwarza

zobacz galerię

Cukier zawarty w napojach gazowanych to prawdziwe zagrożenie. W jednej butelce lub puszce jest zawarte nawet sześć łyżek stołowych cukru. W dodatku są to cukry nieprzetworzone, bez żadnych wartości odżywczych. W połączeniu z konserwantami i innymi chemicznymi dodatkami, jest to prawdziwe zagrożenie dla zdrowia. W czasie trawienia tych substancji organizm wytrąca witaminy z grupy B. Chociaż cukier może spowodować gwałtowny przypływ energii, po nim następuje jeszcze silniejszy i szybszy spadek sił. Można odczuwać permanentne zmęczenie, brak sił witalnych, problemy trawienne.

Cukier zawarty jest w takich ilościach w napojach gazowanych, że spożycie jednej butelki o pojemności 1,5 litra to już 1/10 kalorii, które należy przyswajać każdego dnia. Zwykle sięgając po takie trunki, nie rezygnuje się z innych posiłków, często towarzyszą napojom również dodatkowe przekąski, czyli kolejne kalorie. Jest to prosta droga do nadwagi i otyłości. Każda wypita puszka oznacza prawdopodobieństwo otyłości zwiększone prawie dwukrotnie.

2. Wpływ napojów gazowanych na zęby i kości

Zawarty w napojach gazowanych cukier oraz sztuczne barwniki szkodzą zębom. Próchnica i zniszczenie tkanek twardych zębów to również skutek nieodpowiedniego dla jamy ustnej pH napojów gazowanych, które wynosi 2,4. Jest to zbyt kwasowe środowisko.

Mało kto ma świadomość, że cierpią również kości, choć zdawałoby się, że z napojem gazowanym nie mają żadnego kontaktu. Jednak ciało obarczone tago typu płynami przestaje prawidłowo funkcjonować i nie przyswaja odpowiednich ilości wapnia. Skutkiem jest obniżona gęstość kości, a w konsekwencji nawet osteoporoza. Grozi ona w dorosłym życiu dzieciom, które od wczesnych lat gustują w napojach z gazem i w efekcie cierpią na niedobory wapnia.

3. Napoje gazowane szkodzą sercu i wątrobie

Karmel amoniakalno-siarczynowy obecny w napojach gazowanych może skutkować problemami z układem krążenia. Sprzyja rozwojowi wysokiego ciśnienia. U zwierząt zaobserwowano działanie kancerogenne i zwiększoną zapadalność na nowotwory.

Wątroba narażona jest na szwank szczególnie, gdy spożywane są napoje gazowane o ciemnym kolorze. Już 600 ml dziennie może doprowadzić nawet do marskości wątroby. Litr napoju gazowanego każdego dnia może skutkować dużymi ilościami odkładanego w wątrobie tłuszczu. Natomiast stłuszczenie wątroby, jeśli nie jest leczone, może prowadzić do groźnych powikłań.

Nerki również są obciążone wskutek spożywania napojów gazowanych. Negatywnie działa na nie zawarty w nich kwas fosforowy. Skutkiem może być rozwój kamicy nerek.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu metabolicznego jest o 50 proc. większe u osób, które każdego dnia wypijają litr napojów gazowanych. W dalszej perspektywie, pacjent może cierpień z powodu chorób serca i układu krążenia, a także z powodu cukrzycy.

4. Alergia na napoje gazowane

Ogromna ilość substancji chemicznych odpowiedzialnych za kolor, smak i zapach napojów gazowanych, może u wrażliwych osób skutkować rozwojem alergii. Barwniki, jak tartrazyna, inaczej określana jako żółcień spożywcza, czy też kwas karminowy czyli koszenila, spożywane regularnie mogę prowadzić do rozwoju astmy lub skutkować u konsumenta katarem siennym i pokrzywką. Objawy nasila jednoczesne spożycie z lekami przeciwbólowymi, jak choćby popularna aspiryna.

Zauważono również związki napojów gazowanych z nadpobudliwością u dzieci.

Warto rozważyć zmianę preferowanych napojów na zdrowdze alternatywy, jak ziołowe herbatki albo woda z cytryną lub listkiem mięty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze