Trwa ładowanie...

Napoje, które rujnują żyły. Powodują zastoje, utrudniają przepływ krwi

Avatar placeholder
26.03.2024 12:56
Napoje, które zwiększają ryzyko powstawania żylaków
Napoje, które zwiększają ryzyko powstawania żylaków (Getty Images)

Żylaki to nie tylko problem estetyczny. Ich powstawaniu sprzyjają predyspozycje genetyczne, ale znaczenie ma też styl życia. Wiele osób nie docenia roli profilaktyki, która w tym przypadku w znacznym stopniu ogranicza ryzyko ich rozwoju. Jest kilka napojów, o których lepiej zapomnieć w trosce o zdrowe żyły.

spis treści

1. Dlaczego mam żylaki?

Przewlekła niewydolność żylna, potocznie zwana żylakami, to jedno z częściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia. Objawy są dość charakterystyczne - to wyraźne, widoczne przez skórę wypukłości i zgrubienia żył. Żylaki na nogach zwykle są wynikiem upośledzenia drożności naczyń żylnych oraz zwiększonego ciśnienia hydrostatycznego w ich środku.

Zgrubienia podskórne często pojawiają się w wyniku zakrzepowego zapalenia żył. Wiele osób bagatelizuje chorobę, ale jej konsekwencje mogą być bardzo poważne, może dojść m.in. owrzodzeń podudzi.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Żylaki najczęściej są uwarunkowane genetycznie, jeżeli jedno z rodziców miało żylaki ryzyko ich "odziedziczenia" w przypadku kobiet wynosi aż 60 proc., u mężczyzn 25 proc.

Inne przyczyny powstawania żylaków:

  • wiek,
  • długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
  • przebycie zakrzepicy naczyń żylnych,
  • palenie papierosów,
  • mała aktywność fizyczna,
  • nadwaga i otyłość,
  • niewłaściwa dieta prowadząca do zaparć,
  • doustna antykoncepcja hormonalna.
Nadmiar słodkich napojów w diecie zwiększa ryzyko żylaków
Nadmiar słodkich napojów w diecie zwiększa ryzyko żylaków (Getty Images)

2. Napoje, które zwiększają ryzyko żylaków

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Okazuje się, że ryzyko żylaków zwiększa również niewłaściwa dieta, w tym część popularnych drinków - trzy najgorsze to alkohol, kawa i słodkie napoje.

Nadmiar cukru w diecie może negatywnie wpływać na krążenie, efektem może być utrudniony przepływ krwi w żyłach, zastoje, a następnie żylaki. Alkohol negatywnie oddziałuje na cały organizm, lekarze wyraźnie podkreślają, że nie ma bezpiecznych dawek. Szkodliwy wpływ napojów wysokoprocentowy odbija się też na krążeniu żylnym i zwiększa ryzyko zaburzeń rytmu serca.

Dla wielu może być zaskakujące, że również kawa znalazła się na liście produktów niekorzystnych w kontekście przeciwdziałania żylakom. Warto zaznaczyć, że dotyczy to sytuacji, kiedy kawa jest pita w zbyt dużych ilościach, do tego z dodatkiem cukru i śmietanki. W nadmiarze może powodować zwężenie żył i zmiany w przepływie krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze