Trwa ładowanie...

Nasiona i orzechy? Tylko moczone przed spożyciem

 Magdalena Bury
11.11.2019 10:09
Orzechy laskowe po namoczeniu smakują jak świeże
Orzechy laskowe po namoczeniu smakują jak świeże (123rf)

Nasiona, orzechy czy ziarna słonecznika to bogactwo dobrych tłuszczów, białka oraz błonnika. Każdy z tych produktów to także źródło wielu witamin i soli mineralnych. Możemy wzmocnić ich wartość odżywczą. Wystarczy przed jedzeniem... wrzucić je do wody.

1. Moczenie orzechów

Zarówno w orzechach, jak i w nasionach, znajdziemy inhibitory enzymów, czyli substancje spowalniające ich działanie. Chronią one roślinę przed wczesnym kiełkowaniem, a po dostaniu się do organizmu, blokują enzymy trawienne. Inaczej mówiąc – przez nie wchłoniemy tylko część wartości odżywczych znajdujących się w ziarnach i orzechach.

Istnieje jednak pewien sposób, który pozwoli na całkowite przyswajanie witamin i składników mineralnych. Ziarna i orzechy wystarczy przed spożyciem namoczyć. Woda usunie też zanieczyszczenia oraz ułatwi późniejszą obróbkę.

Przeczytaj koniecznie

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Zmiękczone staną się również lekkostrawne, a zawarty w nich kwas fitowy ulegnie neutralizacji. To sprawi, że przekąska nie będzie pozbawiona substancji odżywczych. Kwas utrudnia bowiem wchłanianie wapnia, magnezu, żelaza oraz cynku. Dodatkowo zahamowane zostanie działanie kwasu, który wypłukuje z organizmu wiele składników mineralnych. Moczenie usunie związki zwane goitrogenami, które zaburzają pracę tarczycy.

Orzechy należy moczyć przed spożyciem
Orzechy należy moczyć przed spożyciem

Namoczone orzechy zmieniają swój smak – na lepszy. Orzechy włoskie i laskowe po trzymaniu w wodzie smakują jak świeże.

6 mało znanych faktów o orzechach
6 mało znanych faktów o orzechach [9 zdjęć]

Orzechy to jedne z najbardziej zadziwiających produktów żywnościowych. Są pełne błonnika, składników

zobacz galerię

2. Przygotowanie ziaren i orzechów

Przygotowane orzechy, ziarna lub nasiona zalewamy wodą w stosunku jeden do dwóch. Do pojemnika warto dodać sól, wyciśnięty sok z cytryny bądź kilka kropel octu jabłkowego. Kwaśny odczyn płynu przyspieszy fitazę, która osłabia działanie kwasu fitynowego.

Najlepiej trzymać je w wodzie całą noc. Orzechy laskowe czy nasiona dyni należy moczyć najdłużej, nawet do 10 godzin. Długiego moczenia potrzebują również soczewica, ciecierzyca i zboża takie jak: pszenica, owies, żyto, jęczmień. Orzeszkom makadamia, piniowym czy brazylijskim wystarczy godzina. Po wyciągnięciu z wody warto je jeszcze raz przepłukać, a następnie osuszyć – najlepiej w piekarniku w najniższej temperaturze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze