Trwa ładowanie...

Nazywana królową polskich nalewek. Potężna broń w walce z przeziębieniem

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
21.09.2022 17:21
Dereniówka to nalewka przyrządzana z owoców derenia jadalnego.
Dereniówka to nalewka przyrządzana z owoców derenia jadalnego. (Getty Images)

Dereniówka, nazywana jest przez wiele osób królową nalewek. Przyrządza się ją z owoców derenia jadalnego. Wykazuje korzystne oddziaływanie na organizm, ponieważ zawiera sporą ilość witamin i minerałów. Znajdziemy w niej m.in. potas, magnez, żelazo i cynk. Szczególnie polecana jest osobom borykającym się z anemią. Jaki jest przepis na dereniówkę?

Nalewki
Nalewki (Getty Images)

1. Nalewka dereniówka i jej właściwości

Dereniówka to nalewka przyrządzana na bazie owoców derenia jadalnego, zwanego również dereniem właściwym. Niewielkie owoce derenia posiadają ciemnoczerwoną barwę oraz twardą skórkę. To, co je charakteryzuje to podłużny kształt. W smaku są nieco cierpkie i nieco kwaskowate, podobnie jak owoce żurawiny.

W składzie owoców derenia jadalnego znajduje się szereg cennych składników mineralnych takich jak żelazo, potas, wapń, cynk, fosfor, mangan, miedź. Dodatkowo dereń obfituje w witaminę A i witaminę C.

Jakie właściwości wykazuje dereniówka? Dzięki zawartości związków flawonowych, zwanych również przeciwutleniaczami, nalewka spowalnia reakcje utleniania zachodzące w ciele i chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz chorobotwórczych wirusów i bakterii.

Owoce derenia jadalnego
Owoce derenia jadalnego (Getty Images)

Dereniówka polecana jest również w stanach zwiększonej zachorowalności, ponieważ wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Wskazaniem do stosowania nalewki są także biegunki i inne zaburzenia pokarmowego. Dereniówka stanowi doskonałe źródło żelaza, z tego powodu polecana jest osobom z niedokrwistością z niedoboru tego pierwiastka.

2. Jak zrobić dereniówkę?

Przepis na dereniówkę nie jest specjalnie skomplikowany. Oto składniki niezbędne do przygotowania nalewki dereniowej:

  • jeden kilogram owoców derenia,
  • jeden litr spirytusu,
  • pół kilograma cukru.

Sposób przyrządzenia:

Dokładnie umyte i osuszone owoce derenia jadalnego delikatnie zmiażdż przy użyciu tłuczka do ziemniaków (zmiażdżone owoce puszczą większą ilość soku).

Przełóż owoce do wyparzonego wcześniej słoja, a następnie zalej je spirytusem. Zamknij naczynie, a później odstaw w ciepłe miejsce na trzydzieści dni. Pamiętaj o codziennym potrząsaniu słoika.

Po upływie określonego czasu odcedź i zasyp cukrem. Naczynie z zawartością owoców derenia i cukru dokładnie zakręć i odstaw na kolejny tydzień. Spirytus, którym był zalany dereń, trzymaj w innym naczyniu.

Po upływie tygodnia odcedź syrop przy użyciu sitka. Uzyskaną miksturę przelej do naczynia z nalewką. Całość dokładnie wymieszaj. Wyciśnij zawartość owoców, a sok owocowy wlej do butelek. Odstaw na kolejne dwadzieścia jeden dni.

Ostatnim krokiem jest przecedzenie nalewki przy użyciu gęstego sita. Tę czynność trzeba wykonać, gdy na dnie naczynia pojawi się osad. Alternatywą dla sitka może być gaza, tetrowa pieluszka bądź specjalna bibułka.

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennkarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze