Trwa ładowanie...

Negatywne właściwości zielonej herbaty

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 01.01.2019 20:54
Negatywne właściwości zielonej herbaty
Negatywne właściwości zielonej herbaty (Zdjęcie zielonej herbaty / Shutterstock)

Zielona herbata jest uznawana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzący z Chin napar nie zawiera kalorii, pomaga schudnąć, zapobiega chorobom układu krążenia oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia nowotworów. Jest bogaty w antyoksydanty, dzięki czemu pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Picie tego rodzaju herbaty ma wiele korzyści, ale warto również wiedzieć o skutkach ubocznych, o których rzadko się wspomina. Oto negatywne właściwości zielonej herbaty.

spis treści

1. Może powodować anemię

Katechiny zawarte w zielonej herbacie sprawiają, że żelazo z pożywienia nie wchłania się prawidłowo, co może prowadzić do anemii. Picie tego naparu do posiłków może zakłócać przyswajanie minerałów, dlatego eksperci radzą unikać popijania nim dań. Jeśli nie chcemy rezygnować z filiżanki ulubionej herbaty do obiadu, powinniśmy zadbać, aby nasz posiłek zawierał produkty bogate w witaminę C i żelazo. Najlepszymi źródłami żelaza są: chuda wołowina, indyk, wątróbka, sardynki i fasola. Przyswajalność żelaza zwiększymy, jedząc jednocześnie cytrusy czy paprykę, czyli produkty zawierające duże ilości witaminy C.

2. Może negatywnie wpływać na rozwój płodu w czasie ciąży oraz noworodków podczas laktacji

Kobiety w ciąży oraz świeżo upieczone mamy nie powinny pić więcej niż 2 filiżanki zielonej herbaty dziennie. Taka ilość tego napoju zawiera 200 mg kofeiny. Badania wykazały, że nadmierne spożycie kofeiny może być przyczyną poronień. Substancja ta, spożywana przez dziecko z mlekiem matki, może mieć także negatywne skutki dla noworodków. Kobiety spodziewające się potomstwa oraz młode mamy karmiące piersią powinny więc ograniczyć picie zielonej herbaty.

Zobacz film: "Zielona herbata kontra zielone koktajle"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Może powodować problemy żołądkowe

Nie powinniśmy pić zielonej herbaty na pusty żołądek. Taniny w niej zawarte podrażniają narząd, co może skutkować nudnościami, zaparciami oraz wymiotami. Pierwszą filiżankę możemy pić po śniadaniu. Zdrowa, zalecana dawka zielonej herbaty to 2-3 filiżanki w ciągu dnia. To bezpieczna liczba, która nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na pewne produkty.

Matcha – najzdrowsza zielona herbata
Matcha – najzdrowsza zielona herbata [7 zdjęć]

Czy kiedykolwiek słyszałeś o herbacie matcha? Ta sproszkowana, zielona herbata pochodzi z Japonii. W

zobacz galerię

4. Wchodzi w interakcje z lekami

Szczególna ostrożność w piciu tego napoju jest zalecana zwłaszcza podczas przyjmowania leków pobudzających układ nerwowy. Kofeina sprawia, że system nerwowy zaczyna funkcjonować na zwiększonych obrotach, co w połączeniu z lekami może skutkować zawrotami głowy, przyspieszonym rytmem serca oraz wzrostem ciśnienia krwi. Jeśli mamy obawy, że leki, które przyjmujemy mogą wejść w szkodliwe interakcje z zieloną herbatą, skonsultujmy się z lekarzem.

Zobacz także:

5. Może powodować osteoporozę

Główną przyczyną osteoporozy jest niedobór wapnia, przez który zmniejsza się wytrzymałość kości. Zielona herbata wypłukuje pierwiastek z organizmu, dlatego staje się on bardziej podatny na wystąpienie osteoporozy.

6. Kofeina powoduje choroby

Większość z nas sądzi, że szkodzi nam kofeina zawarta w kawie. Trzeba sobie uświadomić, że w jednej filiżance zielonej herbaty jest od 25 do 45 mg tego związku. Niestety, może on wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak biegunka, bezsenność, zaparcia, uczucie niepokoju, zgaga czy zakłócenia rytmu serca. Lekarze ostrzegają – kofeina może powodować groźne choroby, m.in. cukrzycę oraz zespół jelita drażliwego.

Negatywne skutki uboczne nie powinny nas zniechęcać do picia zielonej herbaty. Napój ten od wieków słynie ze swoich zdrowotnych właściwości. Pamiętajmy, że najważniejszy jest umiar. Jeśli nie będziemy pić więcej niż 2-3 filiżanki naparu dziennie, nie musimy się martwić niekorzystnymi konsekwencjami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze