Nie ma nic zdrowszego. Tak możesz uchronić się przed cukrzycą, zawałem i udarem
Zielona pełna antyoksydantów, a czarna to źródło kofeiny? Takie stereotypowe myślenie o herbacie odchodzi do lamusa. Eksperci z całego świata zgodnie przyznają, że niezależnie od tego po jaki napar z liści herbaty sięgniemy, będzie to z korzyścią dla naszego organizmu.
1. Aż 40 różnych korzyści dla zdrowia
Niedawno na łamach "Molecular Nutrition & Food Research" ukazał się przegląd badań, na podstawie którego naukowcy oszacowali, że picie herbaty przynosi korzyści w ok. 40 obszarach naszego zdrowia.
Pod uwagę wzięli badania koncentrujące się zarówno na herbacie białej, zielonej, czarnej czy oolong. Wszystkie pochodziły od tej samej rośliny – Camellia sinensis.
Co odkryli badacze? Okazuje się, że:
- picie od dwóch do trzech filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2,
- dwie lub trzy filiżanki dziennie to także mniejsze ryzyko chorób serca i udaru mózgu – jedno z badań, które ukazało się w "European Journal of Preventive Cardiology", dowodzi, że trzy filiżanki herbaty tygodniowo to mniejsze o 20 proc. ryzyko zawału serca i o 22 proc. niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca,
- picie herbaty wspiera dobre funkcjonowanie i lepszą mikrobiotę jelitową,
- amatorzy herbaty są mniej narażeni na niektóre typy nowotworów tj. jak rak płuc czy rak żołądka,
- herbata może wspierać zdrowie układu kostnego,
- picie herbaty obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi,
- osoby pijące herbatę są mniej narażone na demencję i utratę funkcji poznawczych mózgu.
2. Co siedzi w herbacie? To moc polifenoli
Herbata jest źródłem roślinnych substancji, które wywierają korzystny wpływ na cały ludzki organizm. Każde 100 ml napoju to ok. 100 mg różnych antyoksydantów.
- Zielona herbata jest pełna polifenoli i katechin, dwóch związków przeciwutleniających znanych ze swoich właściwości przeciwzapalnych – mówi w rozmowie z portalem EatThis dietetyk Kristen Lorenz.
- Zielona herbata jest szczególnie bogatym źródłem silnej postaci katechiny zwanej galusanem epigallokatechiny lub EGCG, która, jak wykazano, wyłącza geny odpowiedzialne za otyłość, cukrzycę i gromadzenie się tłuszczu w brzuchu – dodaje Kelly Choi, autorka książek.
Co ciekawe, to dobra wiadomość także dla tych, którzy niezależnie od tego czy zielona, czy czarna za herbatą nie przepadają.
Polifenole znajdziemy bowiem także w herbatach ziołowych. Te są szczególnie cenne dla zdrowia:
napar z rumianku – jest źródłem apigeniny, przeciwutleniacza, który może wiązać się z receptorami komórek mózgowych, niweluje bezsenność, napar z mięty pieprzowej – te zielone liście mają działanie rozkurczowe, które pozytywnie wpływa na wyściółkę jelit i wspiera trawienie, wykazuje też działanie antyoksydacyjne, bo flawonoidy stanowią nawet 12 proc. rośliny, napar z kurkumy – zawiera kurkuminę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym, może także zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl