Nie ma żadnych wartości i promuje raka. Polacy leją na patelnię bez opamiętania
Ten olej roślinny od lat jest powszechnie stosowany w polskich kuchniach z uwagi na neutralny smak, niską cenę i łatwą dostępność. Jednak mało kto wie, że nie powinno się na nim smażyć. Pod wpływem wysokiej temperatury traci wszystkie wartości odżywcze i uwalnia rakotwórcze substancje.
1. Olej słonecznikowy nie nadaje się do smażenia
Mimo że olej słonecznikowy jest jednym z najpopularniejszych tłuszczów w Polsce, eksperci ostrzegają przed jego używaniem do smażenia. Zawiera on wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pod wpływem temperatury powyżej 100 stopni Celsjusza ulegają rozkładowi.
Proces ten prowadzi do powstania szkodliwych substancji, takich jak glicerol, który może powodować bóle głowy i nudności, a w większych ilościach generować zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, a nawet prowadzić do uszkodzenia nerek. Dodatkowo pod wpływem temperatury uwalnia się rakotwórczy aldehyd.
Naukowcy z Uniwersytetu De Montfort oraz Oxfordu dowiedli, że potrawy smażone na oleju słonecznikowym mogą zawierać nawet 200 razy więcej szkodliwych substancji niż dopuszczają normy.
2. Co lepsze od oleju słonecznikowego?
Zamiast oleju słonecznikowego do smażenia warto wybrać olej rzepakowy, który charakteryzuje się wysoką temperaturą dymienia.
@katarzyna_bosacka 💛Olej rzepakowy - jaki wybrać? Powinien być od popularnego producenta czy może najtańszy? 🤔 Sprawdźcie jakie jest moje zdanie na ten temat 🙏🏼 #olejrzepakowy #olej #cenaoleju #zdrowetluszcze #tluszcznienasycony #porownaniecen #porownanieskladow #czytamyetykiety #kwasytluszczowe #olejeroslinne #olejroslinny ♬ SALSA JAM NO.1 - Jaycee Mante
- Istnieje różnica pomiędzy olejem rzepakowym tłoczonym na zimno a olejem rzepakowym rafinowanym. Do długiego smażenia używamy tego rafinowanego, natomiast tłoczony na zimno może być wykorzystany jedynie do krótkiego podsmażania - tłumaczyła Katarzyna Bosacka w programie "Dzień Dobry TVN".
3. Bogactwo składników odżywczych na zimno
Olej słonecznikowy, pozyskiwany z nasion słonecznika poprzez tłoczenie i rafinację, jest źródłem cennych składników odżywczych. Obie jego odmiany — nierafinowany i rafinowany — są bogate w kwasy tłuszczowe: palmitynowy, stearynowy, oleinowy oraz linolowy, a także w kwasy omega-3 i omega-6.
Zawiera również karoten, lecytynę oraz witaminy E, A, D i z grupy B. Te wartości odżywcze są jednak dostępne tylko wtedy, gdy olej spożywany jest na zimno. Dlatego też olej słonecznikowy idealnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, dressingów czy past.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl