Trwa ładowanie...

Nie pij na godzinę przed pójściem spać. Powód może cię zdziwić

Avatar placeholder
27.07.2024 14:38
Lepiej nie pić wieczorem. Może skończyć się problemami z zasypianiem i bezsennością
Lepiej nie pić wieczorem. Może skończyć się problemami z zasypianiem i bezsennością (Getty Images)

Miłośników herbaty nie brakuje, a wiele osób tym napojem umila sobie wieczór przed pójściem spać. Okazuje się jednak, że picie herbaty wieczorem to nie najlepszy pomysł i może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

spis treści

1. Nie pij przed snem

Niektórzy herbatę popijają przez cały dzień, inni sięgają po nią dopiero wieczorem, by przed pójściem spać uraczyć się ciepłym napojem. Pozornie niewinny napój może jednak wywołać problemy ze snem.

Wszystkiemu winna jest teina, czyli kofeina zawarta w wielu herbatach. Często zapominamy, że aromatyczny napój ją zawiera, w końcu z pobudzającymi właściwościami zwykle kojarzy nam się kawa.

Spożycie napojów zawierających kofeinę może prwadzić do problemów z zasypianiem, a nawet bezsenności. Wieczorem lepiej więc sięgnąć po coś lekkiego.

Zobacz film: "5 herbat, które działają lepiej niż kawa"

2. Teina w herbacie

W trosce o zdrowy sen, z herbaty zawierającej teinę powinniśmy zrezygnować przynajmniej 1-2 godziny przed pójściem do łóżka. Wrażliwe na ten składnik osoby powinny znacznie bardziej wydłużyć ten czas.

Związek chemiczny ma podobne do kofeiny działanie, jednak właściwości pobudzające są znacznie łagodniejsze i mogą się utrzymywać nieco dłużej. O ile kofeina działa szybciej i krócej, teina uwalniana jest powoli, a właściwości pobudzające trwają dłużej.

Pod względem chemicznym obydwa związki są jednak takie same. Zawartość teiny zależy też od różnych czynników - rodzaju herbaty, czasu parzenia, a nawet składu surowcowego.

3. Co pić na noc?

Wieczorem więc najlepiej sięgać po niegazowaną wodę. Jeśli jednak nie jesteśmy się w stanie obyć bez ciepłego napoju, alternatywą dla herbaty mogą okazać się niektóre napary ziołowe, jak melisa, rumianek, lipa czy waleriana.

Napar z melisy nie tylko pozbawiony jest kofeiny, a do tego ma delikatnie uspokajające działanie. Zawarte w niej olejki eteryczne łagodzą napięcie i mogą wspomagać zasypianie. Nieco silniej działa natomiast waleriana.

Z kolei rumianek i lipa w połączeniu z innymi ziołami pozytywnie wpływa na samopoczucie i działa relaksująco. Napar można wzbogacić lawendą, owocami pomarańczy oraz trawą cytrynową.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze