Niebezpieczne suplementy diety
FDA (Food and Drug Administration) grozi wszczęciem postępowania sądowego przeciw nieuczciwym producentom suplementów diety. Dojdzie do tego, jeśli z rynku nie zostaną wycofane preparaty zawierające groźne dla zdrowia składniki.
1. Postępowanie producentów suplementów a bezpieczeństwo konsumentów
Problem z suplementami diety polega na tym, że ich rynek nie jest regulowany w aż tak dużym stopniu, jak rynek leków. W Stanach Zjednoczonych preparaty te nie potrzebują zatwierdzenia przez FDA. Za bezpieczeństwo konsumentów mają odpowiadać sami producenci. W rezultacie powszechnie dostępne są środki zawierające groźne substancje, niewymienione na etykiecie. Wśród tych substancji są między innymi związki chemiczne, które nie powinny być dostępne bez recepty.
2. Jakie suplementy diety mogą być groźne?
Najniebezpieczniejsze są suplementy wspomagające odchudzanie, budujące masę mięśniową oraz preparaty na potencję. Stosowanie suplementów z tej grupy, zanieczyszczonych groźnymi dla zdrowia i życia substancjami wiąże się z ryzykiem niewydolności organów, w tym nerek i wątroby, udaru mózgu, a nawet zgonu. Od 2007 roku wycofano 200 produktów, których etykiety nie zgadzały się z rzeczywistym składem preparatu, z czego 80 stanowiły środki wspomagające budowę masy mięśniowej. Nieuczciwych producentów, którzy nie wycofają swych produktów na czas czekać będzie proces.