Nieco zapomniany przez Polaków. Chroni przed rakiem i pełno w nim przeciwutleniaczy. Posiej właśnie teraz
O niektórych warzywach zapominamy, choć są napakowane witaminami i minerałami. Tak jest właśnie z pasternakiem, który znany był już naszym przodkom, a obecnie nie cieszy się szczególną popularnością.
1. Niedoceniany pasternak
Pasternak to niepozorny korzeń, który łatwo pomylić z pietruszką. Choć zawiera całą masę składników odżywczych, bardzo rzadko gości na naszych talerzach. Ponadto charakteryzuje się ciekawym smakiem.
To doskonały dodatek do większości diet. W pasternaku znajdziemy potas, tiaminę i witaminy C, E i K oraz błonnik. Jest też bogaty we flawonoidy, takie jak kwercetyna i kemferol. Zawiera niewiele kalorii, a jest bardzo sycący.
Na szczególną uwagę zasługuje obfitość błonnika, który wspomaga trawienie i wspiera zdrowy mikrobiom. Ma też działanie prebiotyczne, odżywia dobre bakterie i zwiększa objętość stolca.
Dieta obfita w błonnik nie tylko korzystnie wpływa na trawienie, ale także pomaga utrzymać zdrową masę ciała, zapobiega wielu chorobom układu pokarmowego i stabilizuje poziom cukru we krwi.
2. Bomba składników odżywczych
Pasternak jest niskokaloryczny, więc stanowi doskonały dodatek w menu dla osób, które pragną pozbyć się zbędnych kilogramów. Jest bardzo sycący i zapobiega nagłym napadom głodu. W 100 g znajduje się zaledwie 75 kcal i 6,5 g błonnika.
To także wartościowe źródło witaminy C, która poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Wspiera odpowiedź immunologiczną organizmu i chroni przed infekcjami.
W pasternaku znajdziemy też witaminę K, która ma działanie przeciwkrwotoczne i jest niezbędna dla zdrowia naczyń krwionośnych. Odgrywa również ważną rolę w profilaktyce choroby Alzheimera.
Oprócz wielu innych składników odżywczych jest to cenne źródło przeciwutleniaczy, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki w organizmie i chronią przed stanami zapalnymi.
Pasternak zawiera furanokumaryny, flawonoidy i poliacetyleny znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych i przeciwbakteryjnych.
Flawonoidy jak kwercetyna i kemferol, to związki fenolowe o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym. Powodów, dla których warto spożywać pasternak, jest naprawdę wiele.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl